Facebook Coin için 1 Milyar Dolar Aranıyor

0


Sosyal Medya devi Facebook, kendi kripto parası olan Facebook Coin’i üretebilmek için piyasada sermaye araştırması yapıyor. Söylentileri twitter sayfasında paylaşan NYT teknoloji muhabiri Nathaniel Popper, Facebook Coin için 1 Milyar Dolarlık bir sermaye arayışında olunduğunu bildirdi.

Neredeyse 3 Milyarlık internet nüfusu ile muazzam bir ağ kurmuş olan Facebook, bu ağın gücünü kripto para piyasasına taşımaya hazırlanıyor. Ufak ufak haberlerini almaya başladığımız yeni girişimler ile çağın gerektirdiği şekilde, merkezden bağımsız, kullanıcı odaklı bir yapı haline bürünen Facebook, bu yapının kendi içerisinde bir para akışına sahip olmasını kafasına takmış durumda. Özellikle mesajlaşma uygulamaları olan Messenger ve WhatsApp üzerinden para transferi yapılabilmesi üzerine çalışmalarını sürdüren şirket, sosyal medya üzerindeki kullanıcılar arasında kullanılabilecek yeni nesil bir kripto paranın sinyallerini verdi.

Geçtiğimiz aylarda Bloomberg’in raporunda gözümüze çarpan Facebook Coin yeni bir gelişme ile tekrar gündemde.

Facebook’un kendine has geliştirdiği kripto para birimi için çeşitli risk sermayelerinden kaynak arayışına geçtiği söylentilerini bildiren Popper, sosyal medya devinin 1 Milyar $’lık yatırım beklediğini tweet atarak duyurdu. Kripto paraların kimliğine uygun bir formatta farklı bir mecrada, dış yatırım gücüyle desteklenmesi beklenen bu yeni coin türünün; piyasada dağıtılmış olarak yer alacak olması ve kontrolünde Facebook kullanıcılarının söz sahibi olacak olması Facebook Coin’in ilgi göreceğine dair öngörüleri destekliyor. Popper’ın açıklamalarına göre beklenen bu yeni coin türü “stablecoin” olarak piyasada yer alacak ve piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmeyerek Amerikan Doları’na endeksli bir şekilde işlem görecek.

Facebook Coin yatırım bekliyor.

Bloomberg raporunda Facebook Coin’in aktif olarak WhatsApp ve Facebook Messenger App üzerinde para gönderimlerinin yerine kullanılabileceğinden bahsedilmişti.  Özellikle Hindistan’daki havale piyasasının üzerinde etkili olması beklenen bu gelişmeler merakla takip edilen başka bir husus. Facebook Messenger App, WhatsApp ve Instagram’da yaklaşık 3 milyar kullanıcının dolaştığı paylaşılan sosyal medya analiz raporlarında mevcutken, böylesine büyük bir kullanıcı ağı ile oluşturulabilecek alternatif bir piyasa hareketliliği herkesin gözünü ister istemez Facebook’a dikmesine sebep oluyor. NYT’ın çeşitli kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Facebook 50’den fazla kişiden oluşan bir mühendis ekibiyle bu projenin çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca Facebook’un Facebook Coin’i isimsiz kripto para borsalarına sürdüğü de söylentiler arasında.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.