15 Ülke Kripto Para İşlemlerini Denetleyecek

0

G7 ülkeleri dahil olmak üzere yaklaşık 15 ülke kripto para birimlerinin yasadışı kullanımlarını önlemek için bir sistem geliştiriyor. Geliştirilecek sistemin kripto işlemlerini izlemek izlemesi planlanıyor.

Tokyo Eylem Gazetesi’nde çıkan 9 Ağustos tarihli bir habere göre, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) 2020 yılına kadar ayrıntılı tedbirler hazırlamayı planlıyor.

Habere göre, 15 ülke katılımıyla oluşan yeni sistem kripto para birimlerinin kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasını önlemeyi amaçlıyor. Bu amaçla kripto işlemleri yapan şahıslar hakkında kişisel veri toplama ve dağıtma işlemleri üzerinde bir çalışma yürütülüyor.

Bir dizi küresel ülke kripto alanına ilişkin düzenleyici çerçeveler benimsememiş olsa da, yeni uluslararası girişimin küresel olarak yasal önlemlerin geliştirilmesine katkıda bulunması beklenmektedir.

Habere göre, politikalar 2020’de uygulamaya konulduktan sonra bir önlemler sistemi uygulanacak. Kabul edildikten sonra, özel sektörün sistemi yöneteceği bildiriliyor.

FATF ve G7 Tek tip Kripto Düzenlemesini Destekliyor

FATF, Haziran 2019’da kripto varlıklar ve kripto varlık hizmeti sağlayıcıları ile ilgili risk bazlı bir yaklaşım için rehberlik yaptı. Belgede, yetkili makam 37 üye ülkede izleme ve raporlama dahil olmak üzere uygulanması gereken bir dizi düzenleyici öneriyi tanımladı. Düzenlemeler yerel kripto servis sağlayıcıları tarafından şüpheli görülen işlemlere yönelik yapıldı.

Rehberliğin bir sonucu olarak, Bithumb, Upbit, Coinone ve Korbit dahil olmak üzere dört büyük Güney Kore para kripto borsası, banka hesaplarını yenilediklerinde daha sıkı düzenlemelerle karşılaştıklarını bildirdi. Haber 29 Temmuz’da yayınlandı.

18 Temmuz’da, G7 ülkelerinin maliye bakanları Facebook’un stablecoin projesi Libra gibi kripto para birimlerinin sıkı bir şekilde düzenlenmedikleri takdirde küresel finansal sistemi bozma riski taşıdığına dair endişelerini dile getirdiler.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.