33 Yasa Dışı Bitcoin Madenciliği Tesisine Baskın

0

Malezya’da yetkili makamlar, elektrik şebekesinden enerji çaldıklarını tespit edilen tesislere operasyon düzenledi. Malezya’daki Bitcoin (BTC) madencilik tesislerine baskın yaptı. Tesisler elektrik kurumundan 3.2 milyon Malezya ringgiti (760.736 $) değerinde enerji çaldı.

33 Tesis Kaçak Bitcoin Madenciliği Yapıyor

Malezya’nın başlıca elektrik kuruluşu Tenaga Nasional Bhd (TNB) yasadışı bir kripto para birimi madenciliği faaliyeti kurbanı oldu ve bu da 760.736 dolarlık bir zararla sonuçlandı. Yerel medya kuruluşu Malay Mail 7 Ağustos’ta haberi yayınladı ve olay Pahang eyalet başkenti, Kuantan’da yaşandı.

Dağıtım ağı genel müdürü Siti Sarah Johana Mohd, tesislerin altı aydır Bitcoin madencilik faaliyeti yürütmekte olduğunu söyledi:

“TNB, 23 tesisin Bitcoin madenciliği faaliyetinde bulunduğuna dair kanıtlar toplarken, diğer 10 tesis bu seferlik baskın yaptığımızın farkındaydı ve kanıtları yok etti.”

Madencilik tesisleri, doğrudan sayacı geçen dağıtım panosundan elektrik enerjisi kullandı. “Ölçülen 3 Amp sadece bir lamba ve bir vantilatör için kullanıldı. Fatura, yalnızca 219 Malezya ringgiti (52 $) fatura ederken, 1,500 Amper için ayda 108.000 Malezya ringgiti (25.674 $) faturalandırılması gerekiyordu. ”dedi.

Hükümet Kripto Varlıklara Karşı Olumlu

Malezya’daki dijital döviz alış verişleri ve blok zinciri bazlı şirketler, daha önce ülkedeki düzenleyici değişikliklerin ardından bazı test süreleriyle karşılaştı. Malezya hükümeti, tüm kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak sınıflandırmış olsalar bile, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisine karşı olumlu duygular ifade etti.

Maliye Bakanı Lim Guan Eng’e göre, Malezya hükümeti, ekonomisinin bazı sektörlerini iyileştirmek için kripto para birimleri ve blok zincirleme potansiyelini görüyor:

“Maliye Bakanlığı, hem eski hem de yeni endüstrilerde yenilik getirme potansiyeline sahip dijital varlıkların yanı sıra temel blok zinciri teknolojilerini de görüyor. Özellikle, dijital varlıkların girişimciler ve yeni işletmeler için alternatif bir fon yaratma yolu ve yatırımcılar için alternatif bir varlık sınıfı olarak rol oynayacağına inanıyoruz. ”

Bu arada Malezya, Bitcoin madenciliğine ve ticaretine hiçbir kısıtlama olmadan izin veriyor. Bununla birlikte, Malezya Merkez Bankası, Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmediğini ve kullanıcılarının sahte programlar ve operasyonel risklerden yeterince korunmadıklarını belirten bir açıklama yaptı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.