Avustralya Merkez Bankası: Kripto Para Bir Süre Yaygınlaşmayacak

0

Avustralya Rezerv Bankası’nın (RBA) 20 Haziran’da yaptığı resmi açıklamada kripto paralara yer verildi. Buna göre kripto para birimleri, yerel finansal sistem etkin bir şekilde çalıştığı sürece Avustralya’da yaygın bir şekilde kullanılmayacak.

Avustralya Merkez Bankası’nın ödeme politikası departmanındaki analistlerin yazdığı raporda, bir takım nedenlerden ötürü “öngörülebilir gelecekte Avustralya’da perakende ödemelerde kripto para birimleri ile maddi bir satın alma olasılığı çok az.” sözlerine yer verildi.

Belgede kripto para birimlerinin en iyi şekilde ademi merkeziyetçilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi üç temel özellikten sadece ikisini çözebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle bu tür bir varlıkları daha az çekici kılan özelliklerin olduğu vurgulanıyor. Açıklama şöyle devam ediyor:

“Pratikte, bu uzlaşma kademelidir. Bir blok zincirinin ölçeklenebilirliğinin arttırılması, tamamen merkezileştirilmesi veya güvensiz hale getirilmesini gerektirmez. Fakat ya daha merkezidir ya da daha az güvenli.”

Banka yayınladığı raporda, kripto varlıklarının geniş çapta kabul edilmesinin önündeki bir başka engel olarak da uçuculuğun artması gösteriliyor. Analistler bu bağlamda, 18 Haziran’da resmen açıklanan ve sosyal medya devi Facebook tarafından da çok tartışılan kripto projesine değindiler. İtibari para birimleri tarafından desteklenen ve istikrarlı bir birim olan Facebook’un Libra biriminin oynaklık sorununu çözmesi bekleniyor. Yine de, bu birim satın alma ve yönetme bakımından merkeziyetçi bir tutum sergiliyor.

Banka Avustralya’daki stablecoinin başlatılmaya çalışılmasıyla ilgili belirli olaylara değindi. Stablecoinlerin Avustralya Doları ile bağlantılı istikrarlı para arzı sağladığına ve çok sınırlı ödemeleri kullandığına dikkat çekti. Banka verdiği örneklerde 2018’de yürürlüğe giren ama başarısız olan AUDRAmp’ı ve 2019’da çıkarılan TrueAUD’a değindi.

Banka analistlerine göre, Avustralya doları “güvenilir, düşük enflasyonlu bir değer deposu” sağladığı sürece kripto para birimleri “Avustralya’da yaygın kullanıma yol açacak bir alternatif” oluşturacak kadar gelişmiş olmayacak.

“Bugüne kadarki gelişmeler, kripto para birimlerini nüfusun geneli için alternatif bir günlük ödeme aracı haline getirmedi. Kriptoların genel güvenilirliğini ve işlevselliğini etkilemedi.”

Kısa süre önce, Avustralya’nın menkul kıymetler düzenleyicisi yeni bir kripto para teklifi ve kripto-para birimi yönergeleri yayınladı. Buna göre kripto-para birimleri, ilgili tarafların Avustralya finansal hizmet lisansı almasını gerektiren bir finansal ürün olarak görülüyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.