Avustralya Rezerv Bankası: Facebook Libra Beklentisine Dikkat Edilmeli

0

20 Haziran’da Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre, Avustralya Rezerv Bankası Genel Müdürü (RBA) Philip Lowe, Facebook kripto para birimi olan Libra biriminin yakın gelecekte yaygın olarak kullanılamayacağını belirtti. Raporda Libra ile ilgili olarak Lowe’den alıntı yapılıyor:

“Facebook projesi olan Libra her zaman kullandığımız bir şey haline gelene kadar köprünün altından çok sular akması gerekiyor […] Ele alınması gereken çok fazla düzenleyici sorun var ve sağlam bir iş olduğundan emin olmak zorundalar. Bu nedenle, sonuçlara varmadan önce dikkatli olmalıyız. ”

Lowe’nin 2017’de de en iyi kripto para olan Bitcoin’i (BTC) eleştirdiği bildirildi. RBA yöneticisine göre Bitcoin “spekülatif delilik” ile öne çıkıyor. Ve müşteriler suçlulardan daha fazla ceza çekiyor. Libra ve Bitcoin’i bir yana bırakan Lowe, önceden var olan elektronik ödeme sisteminin görünen faydası nedeniyle kripto para birimlerinin Avustralya’da uygun olduğunu sanmadığı söyledi. Lowe ayrıca şu konuya da dikkat çekti:

“Avustralya’da bir tür kripto işleminin başlamayacağını uzun zamandır düşünüyorum, çünkü zaten cep telefon numaralarını bilen her insanın beş saniyede bir başkasına banka ödemesi yapmasını sağlayan çok etkili bir elektronik ödeme sistemimiz var. ”

Haber kaynakları tarafından 21 Haziran’da bildirildiği üzere Rezerv Bankası, kripto para biriminin Avustralya’da yaygın olarak kabul edilmeyeceğini savunarak “Cryptocurrency: On Years On” adlı bir bildiri yayınlanmıştı. RBA makalesinin özetinde, Lowe tarafından ifade edilen yukarıda belirtilen görüşleri yineleyen cümlelere yer verildi:

“Bu makale, neden Bitcoin’in Avustralya’da her zaman bir ödeme yöntemi haline gelme ihtimalinin olmadığını inceliyor ve sonraki kripto para birimlerinin uçuculuk ve ölçeklenebilirlik sorunları gibi bazı Bitcoin eksikliklerini nasıl ele almaya çalıştıklarını özetliyor.”

Bu konu hakkındaki haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Başkan Lowe’nin yorumları bu konuda tek değil. Daha önce ABD Federal Rezerv Başkanı kararsız yorumlar dile getirdi. Bunun yanı sıra Rus Devlet Duma Komitesi Mali Piyasalar Kanunu ile kriptoları yasallaştırmayacağını söyledi.

Yakın dönemdeki haberler de ABD Senatosu Bankacılık Komitesinin, Facebook’un 16 Temmuz’daki kripto para projesine ilişkin duruşmalar planladığını bildirdi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.