Bitcoin Arjantin Krizinden Faydalanıyor

0

Bitcoin Arjantin piyasasında % 4 kar etti, resmi para Peso ise %30 değer kaybetti.

Bitcoin (BTC) Arjantin’de kar getirmeye devam ediyor. Ülkede son zamanlarda keskin bir döviz devalüasyonu yaşanıyor. Bu soruna karşılık yatırımcılar güvenli bir yatırım aracı arıyor ve daha çok Bitcoin’i tercih ediyor.

Arjantin Pezosu % 30 Düştü, Bitcoin Artıyor

Yerel kripto para birimi borsası Buenbit’ten elde edilen verilere göre, 13 Ağustos’ta Bitcoin ticareti 11.750 dolardan yapıldı. Bununla birlikte büyük küresel borsalardaki BTC değeri 11.330 dolar oldu.

Son seçimlerde görevdeki cumhurbaşkanı Mauricio Macri’nin beklenmeyen yenilgisi, Pazartesi günü Arjantin Pezo’sunda düşüşe yol açtı. Bitcoin’in dolar karşılığı BuenCt’de 12.300 dolar değerini geçti.

ABD Doları cinsinden, Peso’nun çöküşü oldukça belirgindi. Dolar 45 Peso’dan 59 Peso’ya yükseldi ve sonrasında bu değer 53 Peso’da sabitlendi.

Bloomberg’in haberine göre Arjantin’in cumhurbaşkanlığı önderi olan Alberto Fernandez, Macri’yi, kısa vadeli borçlarını sürdürülemez seviyelere çıkardığı için eleştirdi. Fernandez, Pazartesi günü Buenos Aires’te yerel bir televizyon kanalı ile yaptığı röportajda şunları belirtti:

“Kimse Macri’nin borcunu geri ödeyebileceğine inanmıyor. Tahvil fiyatları, yatırımcıların ülkeyi kusurlu olarak gördüğünü gösteriyor. ”

Ancak Fernandez, ülkenin borcunda temerrüde düşmek istemediğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin Ekonomik ve Politik Kargaşada Büyüyor

Yatırımcılar serpinti ve potansiyel alevlenmelerin Ekim’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aynı sonuçları verdirmesi gerektiğini düşünüyor. Bitcoin taraftarları, kripto para biriminin avantajlarının belirginleştiği bir başka pazar haline gelmenin faydasını görüyorlar.

P2P Borsası’ndaki ticaret hacimlerinin artmasıyla Localbitcoins, artan işaretler gösterdi. Morgan Creek Digital kurucu ortağı Anthony Pompliano, Pezo’nun parçalanacak itibari para birimleri zincirinde ilk olabileceğini öne sürdü. Pazartesi şöyle bir tweet attı:

“Bu, döviz krizine ilk maruz kalanlardan biri olabilir mi?”

Haber kaynaklarının da bildirdiği gibi, Venezüella krizinin etkisiyle, Latin Amerika Bitcoin’in benimsenmesi için istenmeyen bir pota haline geldi.

,Yıkılma etkilerini hisseden diğer ekonomilerin birçoğunda resmi itibari paraların zayıflığı devam ediyor. Ve Bitcoin’e ilginin devam ettiği görülüyor. Bu yılın başlarında, yatırımcı Tim Draper, önümüzdeki yıllarda Bitcoin fiyatına bahis yapmak için Arjantin cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile bir araya geldi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.