Bitcoin Fiyatını Artıran 3 Neden

0

Bitcoin (BTC) fiyatı son günlerde olağanüstü bir yükseliş kaydetti. Ancak bunun arkasındaki nedenler daha yüksek fiyatların daha uzun süre devam edeceği anlamına gelebilir. Bitcoin’in dolar karşılığı şu an 12.200 dolar seviyesinde. İşte kripto para birimi endüstrisinde Bitcoin biriminin en son dalgalanmasının ardında yatan neden ve faktörlerin başlıcaları.

1.Global Hisse Senetleri Düşüyor

Haber kaynaklarının bildirmeye devam ettiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri-Çin ticaret savaşı hararetli şekilde devam ediyor. Ve bu durumun etkisi giderek artan bir şekilde Bitcoin için bir nimet haline geliyor.

Salı günü, gerginlikler devam ettikçe, dünya genelindeki hisse senetleri önemli ölçüde baskı gördü. Seri yatırımcı Tim Draper’ın belirttiği gibi Dow Jones %2.9 ve Nasdaq % 3.4 düştü. Dow için, yılın en kötü işlem günüydü.

Aynı zamanda, birkaç hafta süren düşüş grafiğini bir atakla sona erdiren Bitcoin % 3.2 değer kazandı. Sadece bir hafta önce, BTC 9.500 dolara yakın seviyede işlem görüyordu. Küresel hisse senetlerindeki bu durum Bitcoin biriminin son günlerde yükselmesine neden oldu.

2.Yatırımcılar Risklerden Korunmak İçin Bitcoin Alıyor

Mevcut fiyat performansı, Bitcoin’in riskten korunma aracı olarak giderek daha yararlı hale geldiği yönündeki tutumları körüklemektedir.

Kripto para birimi ve blok zinciri savunucusu Jake Chervinsky’nin Salı günü belirttiği gibi, bu nitelik, merkezi finansal sisteme bağımlılığı azaltmak için tasarlanmış Bitcoin ile önemli bir kullanım durumudur. Chervinsky durumu “Bitcoin tam olarak bugün için tasarlananları yapıyor.” diye özetledi.

CNBC, danışmanlık firması Agecroft Partners’ın CEO’suyla yaptığı açıklamaları ana akım medyada tekrarladı. Firma Bitcoin’in riskten korunma amaçlı mülklerinin gelecekteki fonlar için sıkça tercih edilecek bir oluşum olacağını söylüyor.

3.Bitcoin İtibari Para Sorunlarından Kar Ediyor

Ticaret savaşının bir parçası olarak, ABD bu hafta Çin’i bir para manipülatörü olarak tanımladı. Suçlama, Pekin’in yuanı destekleme politikasını önemli ölçüde değiştirmesinin ardından dolar karşısında kaymasına neden oldu.

Hazine sekreteri Steven Mnuchin, bunun Çin’in küresel ticarette haksız bir rekabet avantajı sağladığını belirtti. Çin, ABD’nin “kasıtlı olarak uluslararası düzeni yok ettiğini” söyleyerek misilleme yaptı.

Bu nedenle ortalama bir yatırımcı için, bir alternatifin olması mükemmel bir anlam ifade ediyor. Hayman Capital Management’ın kurucusu Kyle Bass bu konuya açıklık getirdi. Salı günü bir Yahoo! Röportajında konuştu:

“Asya ve Çin’deyseniz ve kapalı bir para birimi sistemindeyseniz veya Hong Kong’daysanız ve Hong Kong dolarının ABD dolarına büyük bir dönüşümü sağlayamıyorsanız, ne alacaksınız?”

Haber kaynaklarının bildirdiği gibi, kripto ödemeleri şirketi Circle CEO’su Jeremy Allaire, Çinli yatırımcıların kripto para birimi piyasasıyla daha fazla etkileşim kurmaya başladığını düşünüyor.

CNBC Pazartesi günü yaptığı açıklamada “İnsanlık, internetin var olduğu her yerde var olabilecek değerleri depolamak için egemen olmayan, oldukça güvenli bir mekanizma yarattı.” dedi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.