SEC Başkanı, Bitcoin ETF’ye İlişkin Yatırımcı Korumasını Vurguladı

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Yönetim Kurulu Başkanı Jay Clayton, bir Bitcoin (BTC) Borsa Yatırım Fonunu (ETF) onaylayan komisyona geldiğinde, yatırımcı koruması konusunda hala endişeli. SEC başkanı, 14 Mart’ta FOX Business ile yapılan röportajda kripto hakkında konuştu.

Görüşmede, Clayton dijital varlığa karşı tarafsız olduğunu iddia etti ve varlığa karşı sözcü olmadığını söyledi. SEC başkanı, mekanla ilgili manipülasyon potansiyeliyle ilgilendiğini ve yatırımcının korunmasını güvence altına almak istediğini söyledi:

“Şu anda endişe duyduğum şey, temel ticaretin genel olarak manipüle edilmediğinin makul bir şekilde gösterilmesi durumunda, iyi kurallara sahip güvenilir mekanlarda oluyor ve velayetin kendimizi rahat hissedebileceğimiz bir şey.”

Clayton herhangi bir Bitcoin ETF başvurusu hakkında yorum yapmaktan kaçınmasına rağmen, “Bitcoin ETF’nin kurallarımızı yerine getirebileceği bir durum olabileceğini” belirtti.

“Bu teknolojinin oldukça önemli bir söz verdiğini ve zaten gösterdiğini düşünüyorum, ancak geçmişte sermaye artırma yaklaşımımızla tutarlı olduğu yerlerde önemli sözler veriyor” dedi.

Yakın zamanda SEC, yakında VanEck / SolidX Bitcoin ETF’yi onaylamak veya onaylamamak için geri sayım sürecine başlayacağını açıkladı. ABD hükümetinin Ocak ayı sonlarında kapanması nedeniyle ETF başvurusunu geri çektikten sonra, Chicago Board Options Exchange (CBOE) başvuruyu bir hafta sonra tekrar sundu.

Bu hafta başlarında, Jay Clayton, Ethereum (ETH) ve benzeri kripto para birimlerinin ABD yasaları altında menkul kıymetler olmadığını önceki açıklamasını doğruladı. Ancak Clayton, bir dijital varlığın güvenlik olarak tanımının zaman içinde değişebileceğini kastettiğini belirtti.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.