Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

0

Bitcoin madenciliği yapmak her ne kadar eskisi kadar karlı olmasa da halen gözde yatırımlardan birisi olarak önemini korumaktadır. Hazırlanmış olan Bitcoin protokolü ile toplamda piyasada 21 Milyon adet Bitcoin bulunacağının taahhüt edilmesi, bu rakamın tamamlanıncaya kadar madenciliğin devam edeceği anlamı taşımaktadır. Basit anlamıyla madencilik henüz dolaşımda olmayan Bitcoin’leri bulup çıkartarak piyasaya sürülmesi olarak tanımlanabilir. Madencilik;

  • Uygun donanıma sahip bilgisayara sahip olarak,
  • Gerekli yazılımın indirilmesiyle

Çözülmesi gereken matematiksel formüllerin çözümü ile gerçekleştirilmesi mantığına dayanmaktadır. Yazılım ücretsiz olmasına karşın gerekli donanıma sahip bilgisayara sahip olmak ve yazılımın çalışması esnasında elektrik tüketmek yatırımcılara maliyet olarak yansımakta, kazançları ile bu maliyetlerin arasında kalan farkın kar olarak değerlendirilmesi zorunluluğu ortaya koymaktadır. Madencilik yapmak isteyen yatırımcılar için bu yazımızda kısaca madenciliğin nasıl yapılabileceğini aktaracağız.

Bitcoin Üreterek Nasıl Madencilik Yapılır?

Evinizde veya internet bağlantısına sahip herhangi bir yerde gerekli donanımları temin ederek Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz.

  • Güçlü ekran kartına sahip,
  • İnternet bağlantısı,
  • Bitcoin madencilik programı

İle başladığınız madencilik faaliyetlerinde ilk yatırım olarak Bitcoin makinesi fiyatları sizi ilgilendirecektir. Madencilik yazılımı ücretsiz olarak indirilmesine karşın 1 Bitcoin üretmek için tüketmeniz gereken elektrik tutarı madenciliği sizin için karlı bir yatırım aracı olarak görme konusunda tereddütler yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle Bitcoin’de yaşanan son günlerdeki düşüşle birlikte Bitcoin madenciliğinin tartışıldığı bu günlerde her geçen gün zorlaşan algoritmaları çözerek madencilik yapmak istiyorsanız, doğru zamanın bu günler olup olmadığını bir kez daha masraflarınızı gözden geçirerek karar vermeniz gerekebilir.

Bitcoin Madencilerine Katılarak Nasıl Madencilik Yapılır?

Tek başına gerekli donanımlarla madencilik yapmak yerine Bitcoin madenciliği siteleri kullanılarak kazanç elde edilebilmektedir. Bu sitelerde oluşturulan havuzlarla tüm Dünya’dan katılımcılar ortak bir şekilde Bitcoin üretebilmektedirler. Katılımcıların gerçekleştirdiği katkılara göre Bitcoin madenciliği hesaplama işleminin yapıldığı bu sistemde;

  • 1 Bitcoin üretimi için katkınız %2 ise,
  • Kazancınız 1 Bitcoin değeri x 0,02

Olarak hesaplanarak BTC cinsinden ödenmektedir. Bu sistemin tek dezavantajı ise madencilik yapmaktan vazgeçtiğinizde kazandığınız tüm Bitcoinlerin silinmesi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.