Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır, Düşer Mi?

1

Bitcoin madenciliği kazancı son günlerde Bitcoin’de yaşanan değer kaybı ile gündemde yerini aldı. Yatırımlarını Bitcoin madenciliğinde değerlendirerek karlı bir yatırım sahibi olmak isteyen pek çok kişi, halihazırda şartlarının zorlaşmasının yanı sıra değeri oldukça fazla düşen Bitcoin yüzünden madenciliğe karşı olan bakış açısını değiştirmiştir. Uzun vadeli olarak düşünen pek çok yatırımcı için Bitcoin değer kaybı bir önem ifade etmese de Bitcoin madenciliğinin kazancının geçmişe nazaran azalması akıllarda soru işaretine sebep olmaktadır.

 • Madencilik için gerekli cihazların temini,
 • Sarf edilecek elektrik maliyeti,
 • Bitcoin ve güncel Dolar/TL paritesinin değişimleri

Göz önünde bulundurularak madenciliğin kazancı ortalama olarak hesaplanabilmektedir. Vereceğimiz bilgiler ışığında madencilik gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar bir yatırımdan bekledikleri getiriyi ve kabul edebilecekleri risk seviyesine karar vererek madencilik yatırımını gerçekleştirip gerçekleştirmeme kararını kendileri verebilecektir.

Bitcoin Madenciliği Giderleri Nelerdir?

Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için sizlere;

 • Mekan,
 • Makine,
 • Personel,
 • Elektrik

Gerekecektir. Madenciliği bizzat kendinizin evinizde yaptığınızı düşündüğünüzde geriye yatırım tutarı ve gider olarak Bitcoin makinesi ve elektrik tüketimi kalacaktır. Madencilik yapabilmeniz için gerekli Bitcoin makinesi fiyatları ortalama 10.000 Dolar civarında seyredecektir. Ülkemizde bilindiği üzere 3 eş zamanlı elektrik tarifesi mevcut olup ortalama 1kWh tüketimler 0,50 TL olarak ücretlendirilmektedir. Bitcoin elektrik faturası 1 Bitcoin üretilmesi için yapılan istatistiklerden elde edilen bilgilere göre 4.984 Dolar civarında seyretmektedir.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Yukarıda hesapladığımız masraflarınız doğrultusunda üretebileceğimiz 1 Bitcoin için sadece elektrik faturası olarak Bitcoin değerinden fazla maliyete sahip olmak, Bitcoin madenciliği ne kadar kazandırır 2019 sorusuna kazançtan çok zarar sahibi olacağımız şeklinde yorumlanabilir. Bitcoin madenciliği ne zaman karlı olur diye soracak olan yatırımcılar için;

 • Ülkemizde Dolar/TL kurunda yaşanacak düşüş,
 • Bitcoin fiyatında yaşanacak değer artışı,
 • Elektrik fiyatlarında yapılacak indirim

Gerçekleştiği zaman cevabı verilebilir. Yatırımcılar için her ne kadar riski yüksek olsa da bir madencilik yöntemi daha bulunmaktadır. Makine satın alarak madencilik yapmak yerine web sitesi üzerinden kontratla madencilik yapan şirketlere ortak olmak, herhangi bir yatırım yapılmaması nedeniyle kar ettirebilmektedir. Riskli yatırımları seven yatırımcılar bu kontratları değerlendirerek yukarıda saydığımız gelişmeler gerçekleşene kadar madencilikten cüzi karlar elde edebilirler.

1 yorum
 1. emre diyor

  bitcoin madenciliği ne kadar kazandırır

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.