Bitcoin Madenciliği,Çıkarma

0

Bitcoin çıkartmak basit anlatımla matematiksel denklemlerin özel yazılımlar aracılığıyla çözülmesi ile Bitcoin kazanmak olarak tarif edilebilir. 4000 Dolar civarında seyreden Bitcoin fiyatı ve yüksek Dolar/TL paritesi nedeniyle Bitcoin satın almak yerine Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmak isteyenler farklı platformlarda arayışlarını neticelendirebiliyor.

  • Piyasada gerçekleştirilen işlemleri onaylamak,
  • Transferleri yerine getirmek,
  • Yeni Bitcoin üretmek

Amaçlarıyla gerçekleştirilen Bitcoin madenciliği, her ne amaçla yapılırsa yapılsın madenciler tarafından para kazanma yöntemi olarak görülmektedir. Başladığı günden bu yana Bitcoin madenciliğine olan talebin artması ile zorluk seviyesi artan madencilik sürecine yeni katılacakların hakkında merak ettiği soruları yanıtladık. Bitcoin madencisi olmaya karar vermeden önce sürecin nasıl işlediği ve sürecin güvenilir olup olmadığı hakkında detaylı bilgileri yazımızdan edinebilirsiniz.

Bitcoin Madencilik Süreci Nasıl İşler?

Bilindiği üzere Bitcoin merkezi bir otoriteye sahip değildir ve gerçekleştirilen işlemlerin bir kaydı tutularak herhangi bir aksaklık yaşanmasının önüne geçilir. Gerçekleştirilen transfer işlemleri, üyeler ve diğer işlemler Blockchain kayıtlarına işlenerek sistemin sorunsuz çalışması sağlanır. Bitcoin madencilik programı sanılanın aksine sadece yeni bir Bitcoin üretmez, yukarıda bahsettiğimiz işlemleri gerçekleştirmek için bloklar tamamlayarak ödül kazanır.

Bitcoin Madencilik Türleri Nelerdir?

Bitcoin Mining için 5 geçerli yöntem mevcuttur:

  • CPU Havuz Madenciliği
  • GPU Madenciliği
  • FPGA Madenciliği
  • ASIC Madenciliği
  • Bulut (Cloud) Madenciliği

Bitcoin Madenciliği Güvenli Mi?

Ülkemizde birçok madenci bulut madenciliği yapmaktadır. Bitcoin üretmek için gerekli donanıma sahip olmayan pek çok kişi madenci olmak için Bitcoin madencilik siteleri aracılığıyla sisteme dahil olurlar. Başlamak için madenci firmalarla kontrat imzalanır ve firmanın gerçekleştirdiği üretimlerden elde ettiği kar kontrat sahiplerine dağıtılır.

  • Madencilik firmasına yeni üye kaydı gerçekleşmemesi,
  • Elde edilen karın kontrat ücretlerine yetmemesi

Madencilik firmasının iflas etmesine neden olarak kontrat sahiplerine ödeme yapmamasına neden olur. Madencinin yaptığı tüm harcamaların boşa gittiği bu durum göz önüne alındığında madencilik için %100 güvenilir tanımlaması yapmak doğru olmaz. Her işte olduğu gibi Bitcoin madenciliğinin de riskleri bulunduğu ve bu risklerin paranızı kaybetmenize neden olacağını aklınızdan çıkarmayarak Bitcoin madencisi olma fikrinizi enine boyuna düşünün.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.