Brezilya Kamu İhalelerini Blockchain ile Gerçekleştirecek

0

Brezilya’da, Bahia eyaleti, devlet ihalelerinde kamu ihalesi sürecini izlemek için bir blockchain (blok zinciri) uygulaması başlattı. Haber 12 Temmuz’da yayınlandı. Online Bid Solution (SOL) adı verilen blockchain tabanlı uygulamanın Cayenne Technology and Design tarafından geliştirildiği bildirildi. İhalelerin blockchain teknolojisinin uygulanması nedeniyle tamamen şeffaf ve güvenli olacağı bildiriliyor.

Bahia hükümetine göre, Online Bid Solution’un beklenen yararlanıcıları Brezilya tarım endüstrisi gibi görünüyor. Çözüm, Bahia’daki tarım örgütlerinin Brezilya’daki tedarikçilerle ve işçilerle bağlantı kurmasına yardımcı olmada iş görecek. Aynı zamanda sözleşme ihale sürecinde şeffaflığı sağlamak üzere görev yapacak. Bahia’da bu blok zinciri uygulamasını kullanması öngörülen 1000’den fazla kuruluş olduğunu belirtildi. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Play Store ve Apple Store’da zaten mevcut olan bir uygulama. Bahia ve Rio Grande do Norte eyaletlerinde yaklaşık 1.100 tarımsal dernek ve kooperatif tarafından kullanılacak. Bu blockchain uygulaması Bahia Productive ve Governo Cidadão kapsamında hükümetler ve Dünya Bankası arasındaki bir kredi anlaşmasıyla finanse edildi.”

Haber kaynakları tarafından daha önce bildirildiği üzere Brezilya kahve çiftliği kooperatifi Minasul, kahve çiftçileri için blok zinciri belirleme planlarını duyurdu. Çiftçilerin kahve çekirdeği toplamak için bir ödül olarak kripto para kazanabilecekleri ve gelirleri çeşitli mallar satın almak için kullanabilecekleri bildiriliyor. Bu finansman yöntemi çiftçiler için faydalı bir ekonomik sistem, çünkü bu finansman yöntemi bir noter ofisine kayıt yaptırmayı gerektirmiyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.