Çin Araştırdı: Bitcoin Nasıl Çalışıyor, Neden Arttı?

0

Çin merkezinden gelen yeni bilgi grafikleri Bitcoin fiyatının neden arttığını gösteriyor. Ülkedeki devletin en büyük dört ticari bankasından biri olan Çin Merkez Bankası, web sitesinde “Bitcoin (BTC) nedir, nasıl çalışır ve neden 26 Temmuz’da ciddi şekilde arttı?” konularına değinen bir bilgi grafiği yayınladı.

Kısa Bir Hikaye: Bitcoin’den Libra’ya

Bilgi grafiği, 2008 yılında Bitcoin’in yayınlanmaya başlamasından itibaren Bitcoin’in hikayesini gösteriyor. 2009’da ilk 50 BTC madenciliğinin başlaması ve 2010 yılında pizzaya 10.000 BTC harcanması anlatılıyor. Bunlara ek olarak sistem için diğer önemli kilometre taşları ayrıntılı olarak işleniyor ve Facebook Libra’nın açıklanması ile sona eriyor.

Blockstream yöneticisi Samson Mow, “Dün, Çin Merkez Bankası Bitcoin hakkında bir makale yayınladı.” dedi. “BTC’nin nasıl çalıştığını, fiyatın neden arttığını ve niçin değerli olduğunu açıkladılar. Bunun olacağını göreceğimi asla düşünmedim.”

Bitcoin Nasıl Arttı?

Bilgi grafiklerinin diğer bir kısmı, Bitcoin’in değerinin neden arttığını açıklamaya ayrılmış. Ve çıkan sonuçlara göre bunun nedeni sınırlı tedarik, artan madencilik zorluğu, bir değişim aracı olması ve enflasyonla mücadelede güvenli bir sığınak olarak kullanılması.

Bu, Avrupa Merkez Bankası’nın beklenen pasif sırasının Bitcoin’e “roket yakıtı” sağlayacağını söyleyen Morgan Creek Digital Assets kurucu ortağı Anthony Pompliano tarafından yakın zamanda yapılan açıklamalar ile neredeyse aynı.

Dahası, bilgi grafiği ayrıca ünlü Mt. Gox hack, spekülasyon riski ve kaybedilen fonların hikayelerini açıklıyor. Görüntüye göre, Bitcoin’in asıl kullanım durumu, uluslararası yerleşimlerdir. Bunun nedeni ücretlerinin düşük olması nedeniyle işlemlerin daha hızlı olması.

Haber kaynaklarının dün bildirdiği gibi, Çinli teknoloji devi Huawei’nin CEO’su Çin’in kendi kripto para birimini çıkararak pazar payını kullanarak Facebook ile rekabet edebileceğini düşünüyor.

Bu ayın başlarında, Çin medyası Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın, Facebook’un Libra’sına cevaben kendi dijital para birimini geliştirdiğini bildirdi. Çünkü Libra ülkenin finansal sistemi için risk oluşturuyordu.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.