Çin Bitcoin Birimini Yasallaştırdı

0

Bitcoin (BTC), ikinci bir Çin mahkemesi tarafından yasal olarak tanındı. Bu kez BTC kripto para birimleri için en zorlu ortamlardan birinde daha fazla destekle yasal hale geldi.

Bitcoin Çin’de Bir Pazar Oluşturuyor

Yerel basında çıkan haberlere bağlanan yatırımcı Dovey Wan’a göre Bitcoin için haberler iyi. Hangzhou İnternet Mahkemesi 18 Temmuz’da resmi olarak Bitcoin’i sanal mülk olarak nitelendirdi.

Mülkiyet statüsünü Bitcoin’e bağlayan bu tür ikinci mahkeme, iktidarın şimdi feshedilmiş bir borsa ile fonlarını kaybeden kullanıcılarından biri arasındaki anlaşmazlığın bir parçası olarak başladı. Wan için bu durum, Eylül 2017’den bu yana alım satım yasağı uygulamasının yapıldığı Çin’deki Bitcoin için önemli bir havzaya işaret ediyor.

Bitcoin’in dolar karşılığı, ABD milletvekillerinin olumlu yorumlarının ardından Cuma günü sert bir şekilde toplandı, ancak Çin’deki bu durum muhtemelen toparlanmayı iyi etkiledi.

“Bu vaka, Çin’de Bitcoin’in gerçekten yasal olduğundan daha önemli bir mesaj içeriyor.”

Kirpto Mülktür, Ancak Fiili Para Değildir

Haber kaynaklarının bildirdiği gibi, Çin devletinin uyguladığı moratoryumun kullanımına rağmen Bitcoin analistleri için uzun süredir meraklı bir odak oluşturdu. Bitcoin 2019’da bir geri dönüş yaptığında, kanıtlar, tüketicilerin, tezgah üstü işlemlerle alım satım yapan stabilcoin Tether (USDT) satın alma gibi geleneksel borsalara alternatifler bulduğuna dair kanıtlar ortaya çıkmaya başladı.

Yerel ingilizce basında çıkan haberlerde Global Times, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın Hangzhou kararını açıkça kabul etmedi. Banka açıklamasında şu tanıma yer verdi:

“Gerçekten, Bitcoin sanal bir mülktür, ancak para değildir.”

Yine de yorumlar, devletin Facebook Libra kripto para birimi projesi konusundaki bakış açısıyla tam bir zıtlık oluşturuyor. Yetkililer endişelendiklerini ve kendi dijital para birimlerini bile geliştirmeye başladıklarını söylüyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.