Çin’de Kaçak Kripto Madenciliği Merkezlerine Operasyon

0

Çin polisi yaklaşık 3 milyon dolar değerinde enerji kaybına yol açan yasa dışı kripto madenciliği faaliyetinde bulunduğu iddia edilen 22 şüpheliyi tutukladı. Haber 12 Temmuz’da Çin basın ajansı XinhuaNet ‘te yayınlandı.

Çin’in doğu-orta kıyı bölgesi olan Jiangsu polisi dokuz fabrikada Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimi madenciliği faaliyetleri tespit etti.  Polisin, kripto madencilik yapmak için yasa dışı olarak kullanılan 4.000 donanım birimini ele geçirdiği bildirildi.

Habere göre, Jiangsu polisi yerel bir elektrik şirketinin elektrik tüketiminde anormal bir artış bildirmesi sonrasında ceza soruşturması başlattı. Neredeyse iki ay devam eden soruşturmanın ardından, Jiangsu’daki Zhenjiang şehrinde polis, olayla ilgili olduğu iddia edilen bir grup suçlu tespit etti.

Zhenjiang merkezli elektrik tedarik şirketinin, her madencilik biriminin günlük endüstriyel fiyatlarla 25 ila 50 kilovat saatlik elektrik kullandığı ortaya çıktı. Suçluların 20 milyon Çin Yuanı (2.91 milyon dolar) değerinde güç çaldığını bildirdi.

Çin’in, 2017’de Bitcoin ticaretinin yasaklanmasına rağmen yıllık olarak üretilen tüm kripto para birimlerinin % 70’inden sorumlu olduğu biliniyor. Bu oran Çin’i bir kripto madenciliği devi olmasına yetiyor. Birçok Bitcoin maden havuzu, büyük oranda ucuz elektrik sağladığı için Çin’de bulunuyor. Ülke, ASIC olarak bilinen kriptoya özgü madencilik bilgisayar yongaları üreten dünyanın en büyük kripto madenciliği donanım üreticisi olan Bitmain şirketine de ev sahipliği yapıyor.

Haziran ayının başlarında Çin’deki polis, Bitcoin madenciliğini beslemek için petrol kuyusu gücünü çalan ve balık havuzları aracılığıyla kablo döşeyen insanlar hakkında kanıtlar topladı. Bu arada, onaylanmamış raporlara göre bazı Çinli kripto madencileri ucuz enerji fiyatları nedeniyle İran’a da işletmeler kurdu.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.