Çin Merkezli Kripto Para Birimi Hazır

0

Çin Halk Bankası (PBoC), kripto para biriminin artık yayınlanmaya hazır olduğunu söyledi. PBoC genel müdür yardımcısı Mu Changchun’a göre, beş yıllık araştırmadan sonra blok zincir mimarisini benimseyen bir prototip başarıyla geliştirildi.

Çin Finans 40 Forumu’nda yapılan açıklama, 10 Ağustos’ta yerel haber sitesi Shanghai Securities News tarafından yayınlandı.

İki Katmanlı İşletim Sistemi

Mu, saf bir blok zinciri mimarisi kullanarak kripto para biriminin çıkarılmasının, Çin gibi büyük bir ülkede elde edilmesinin zor olacağını, çünkü perakendecilerin yüksek eşzamanlılık performansı gerektirdiğini söyledi.

Kripto para birimi aynı zamanda ülkenin “geniş bir alana ve geniş bir nüfusa sahip karmaşık ekonomisine”, PBoC ile üst düzeyde ve ticari bankalara ikincil bir seviyede uyum sağlamak için iki aşamalı bir işletim sistemi benimseyecek. Mu’ya göre, bu erişilebilirliği artıracak, halk arasında kabul oranlarını artıracak ve ticari kuruluşlar arasında yeniliği teşvik edecektir.

PBoC yöneticisine göre, dijital para birimi “küçük ölçekli perakende sektöründe yüksek frekanslı iş senaryoları” için uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yeni Kripto ABD İçin Bir Tehdit mi?

9 Ağustos’ta haber kaynakları tarafından bildirildiği üzere, PBoC, Amerikalı politikacıların yasal kaygılarla sosyal ağın istikrarlı frenine çarpması nedeniyle, ABD ve Facebook’un Libra’sından ulusal bir kripto para birimi çıkarmayı planlıyorlar.

Bununla birlikte, Mu’nın iyimser açıklamalarına rağmen, Çin’in dijital para biriminin ne zaman piyasaya sürüleceği tam olarak belli değil.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.