Deutsche Bank: Agresif Merkez Bankaları Bitcoin’i Daha Çekici Yapıyor

0

ABD merkez bankası tarafından düşürülen potansiyel faiz oranı, görünüşe göre son Bitcoin (BTC) dalgalanmasının sebeplerinden biri. Konu hakkında Deutsche Bank’tan Jim Reid açıklama yaptı. 26 Haziran’da CNBC’ye verdiği röportajda bu konuya değindi. Deutsche Bank’taki küresel temel kredi stratejisi başkanı Reid, şunları belirtti:

“Merkez bankası ve bankaları bu kadar agresif olacaksa, Bitcoin gibi alternatif para birimleri biraz daha çekici olmaya başlar.”

Reid, dün merkez bankasının mevcut ekonomik belirsizlik ve enflasyon riskleri arasında bir faiz indirimi yapmak istediğini söyleyen Fed başkanı Jerome Powell’ın yakın tarihli bir konuşmasına atıfta bulundu. Bu nedenle, ABD doları (ABD doları) dün büyük faizli para birimleri karşısında geriledi. FED’in çoklu faiz oranlarındaki düşüş beklentileri ile tetiklendiği iddia edilen euro (EUR) karşısında üç ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Bu arada, Bitcoin 12.000 doların üzerine çıktı ve 2019 yılının yeni rekorunu kırmaya devam ediyor. Bitcoin’in piyasa hacmi, Nisan 2017’den bu yana ilk kez % 60’dan fazla bir hakimiyet oranıyla 220 milyar doların üzerinde yükseldi.

Reid ayrıca, son günlerde gerçekleşen kripto fiyatlarındaki artışın kısmen Libra’dan kaynaklandığını belirtti. Facebook 18 Haziran’da kendi kripto projesi olan Libra’yı duyurdu ve bu konu çok konuşuldu. O zamandan beri, Coin360 verilerine göre Bitcoin piyasada % 30’dan fazla değer kazandı ve 9.000 ila 12.616 dolar arasına yükseldi.

Röpotajda Reid, daha önce mevcut itibari para sisteminin (fiili para) istikrarsız olduğunu ve sonuna yaklaştığını iddia etti. Ardından merkez bankalarının uygulamalarını hafifletme konusundaki olumsuz tutumunu yineledi. Reid Kasım 2017’de yaptığı açıklamalarla, bankaların paralarının sürekli basılmasını eleştirerek, bunun kağıt paranın sona ermesine yol açabileceğini belirtti.

Fakat ABD bu konuda yalnız değil. Geçtiğimiz haftalarda, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de yeni faiz indirimlerine işaret etti. Morgan Creek’in kurucusu Anthony Pompliano bir tweetinde “Mayıs 2020’de Bitcoin’in yarısını ekleyin ve mükemmel bir fırtınanız var” demişti. Ve şu sözlere yer verdi:

“Fiyatları indirin

Para bastırın.

Bitcoin’i daha kıt hale getirin. ”

İronik olarak, Deutsche Bank’ın kendisi zayıf bir ekonomi için kısmen suçlanabilir. Bankanın hissesi geçtiğimiz yıl boyunca en düşük rekor seviyeye düşüyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.