Dubai Blockchain İle Emlak İşlemlerine Başlıyor

0

Dubai Hükümeti ve BAE Bankası blockchain temelli mortgage platformunu duyurdu. Dubai Yürütme Konseyi’nin emlak kolu olan Dubai Arazi Dairesi (DLD), 28 Mayıs’taki habere göre, BAE merkezli Mashreq Bank ile blokchain tabanlı bir ipotek platformunu oluşturmak için ortak oldu.

Habere göre, blokchain tabanlı platform ipotek kayıtlarının bir deposu olacak ve ipoteklerin kayıt politikalarına uygun olduğunu doğrulamanın bir yolu olarak görev yapacak. Ek olarak, platform tasfiye ve ödeme temerrütlerinin kaydedilmesi veya ipoteklerde değişiklik yapılması gibi mülk satışından sonra meydana gelen güncellemeleri de içerecek.

Yeni blok zinciri platformu, Dubai Arazı Dairesi’nin hizmetlerini kolaylaştırma çabalarının bir parçası. Rapora göre, Dubai Arazi Dairesi Genel Müdürü Sultan Butti Bin Mejren şunları söyledi:

Yeni e-ipotek (mortgage) sisteminin geliştirilmesi ve lansmanı, kağıt işlemlerini ve ziyaret sayısını azaltmak için işlemlerimizde otomasyon uygulamalarını ve sistemlerini geliştirme çabalarımızın bir parçası olarak geliyor.”

Dubai Arazi Dairesi’nin geçen yıl başka bir blok zinciri tabanlı sistemi başlattığı öğrenildi. Bu sistemin adı Real Estate Self Transaction olarak geçiyor. Kağıt işlemlerinde belgeleri dijital ortama taşımak, kiracılarla bağlantı kurmayı ve komisyonculuğu kolaylaştırmak, kamu hizmetleri için ev sahiplerine fatura etmek amacıyla inşa edildiği ifade ediliyor.

Daha eski haberlere göre, hükümetin teknoloji kolu olan Smart Dubai, telekom şirketi “Du” tarafından piyasaya sürülen bir blockchain platformunu açıkça onayladı. Bir hizmet olarak blok zinciri platformunun (BPaas), Ethereum ve Hyperledger Fabric ile uyumlu ve bulut tabanlı özel bir blok zinciri barındırmayı desteklediği bildiriliyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.