Ethereum Kurucusu, Facebook Libra Projesini Değerlendirdi

0

Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, Facebook’un Libra biriminin “merkezi olmayan bir koyun kılığına girmiş merkezi bir kurt” a benzediğini söyledi. Açıklamalar 21 Haziran’da Quartz’ta yayınlandı.

Sosyal medya devi, bu ayın başlarında Libra adlı bir kripto para birimi için beyaz bülten yayımladı. Ve kripto para birimi ve blok zinciri endüstrilerindeki uzmanlardan karışık yorumlar aldı. Hükümet düzenleyicilerinden bir çoğu bu projeden endişe etti.

Lubin, açıklamasında Libra’nın beyaz bülteninin, kripto para birimi topluluğundaki birçok kişi için ortak duyguları tanımladığını belirtti. “Tüm dünyaya para göndermenin, telefonunuza bir mesaj göndermek kadar basit ve ucuz olması gerektiğini” ve “finansal altyapının küresel olarak kapsayıcı olması ve kamu yararı olarak yönetilmesi gerektiğini” ekledi.

Açıklamasındaki “İnsanların zamanla merkezi olmayan yönetişim biçimlerine giderek daha fazla güveneceğine” dair iddiası dikkat çekti. Lubin, kullanıcıların Libra’nın fiili para birimine ve devlet tahvili desteğine güvenmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca kullanıcıların ağın sorumlu bir şekilde çalıştırılacağına güvenmeleri için tüccarlara güvenmeleri gerektiğini ekledi. Dikkat çeken eleştiri ise sistemin merkezi alt yapısına geldi:

“Belki de en önemlisi, ilk 28 firmanın kontrolü elinde tuttuğu kısıtlayıcı üye değerlendirme kriterleri yerine, Libra’da birinin ağı doğrulayabilmesi için daha izinsiz, merkezi olmayan bir sisteme geçeceği inancıdır.”

Yine de, Lubin projeyi iyi göründüğünü itiraf ediyor. Birkaç yıl içinde iki milyar Libra kullanıcısı olabileceğini ve kripto para birimi kullanıcı deneyiminin bu süreçte büyük ölçüde geliştirilebileceğini söylüyor:

“Bir saldırı düştüğünde, yetenekli kullanıcı deneyimi tasarımcıları kripto para birimini kullanmadaki anlaşmazlığı azaltabilirdi. Özel anahtarları yönetmek, “gaz ödemelerini” anlamak ve kripto tarayıcı eklentilerini yüklemek, Facebook’un sahip olduğu bir başka varlık olan WhatsApp’ta “gönder” e basmak kadar kolay olabilir. ”

Lubin ayrıca Ethereum merkezli geliştirme şirketi ConsenSys’deki geliştiricilerin kodu zaten analiz ettiğini ve projenin Ethereum’dan birçok fikir aldığını fark ettiğini iddia ediyor. Son olarak, Libra’dan teknik açıdan iyi bir şekilde yürütülmesini beklediğini belirtti.

Haberlerin dün bildirdiği gibi, Avustralya Rezerv Bankası genel müdürü Philip Lowe, Facebook’un Libra para biriminin yakın gelecekte yaygın kullanıma erişemeyebileceğini açıkladı. Ayrıca, bu haftanın başlarında, merkez bankalarının kripto para birimlerini nasıl düzenleyebileceğini incelemek için bir G7 görev grubu oluşturuldu.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.