Ethereum Mining, Madencilik

0

Ethereum mining yapmak Bitcoin madenciliğinden sonra yatırımcıların en çok ilgi gösterdikleri kripto para madenciliği olarak ön plana çıkmaktadır. Ethereum geliştiricilerinin Ethereum madenciliğini kolaylaştırmak adına kullandıkları algoritma gereği Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum için yüksek kapasiteli donanımlar kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırarak madenciliği büyük şirketlerin tekeline girmekten kurtarıyor. 130 Dolar civarlarında seyreden Ethereum güncel fiyatı göze alınarak madencilik yapmak isteyen yatırımcılar için Ethereum madenciliği ile ilgili merak edilenleri yazımızda bir araya getirdik.

Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum geliştirdiği algoritma teknolojisinde Bitcoin’den farklı olarak Ethash ismiyle bilinen algoritmayı kullanmakta ve bu algoritma Ethereum madencilerinin işini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Ethereum mining kullanılan Ethas algoritması sayesinde ASIC üretimini önleyerek GPU donanımlarla küçük yatırımcılar kolaylıkla Ethereum madenciliği yapabilmelerinin önünü açmaktadır. Windows işletim sistemi ile kolayca yapılabilen Ethereum madenciliği;

  • Kazma sonucu kazanacağınız Ethereum’ları saklamak için kendinize Ethereum destekli sanal cüzdan tanımlayın.
  • Ethereum madenciliğinde daha fazla Ethereum kazanmanın yolu bir havuza dahil olmaktan geçer. Aktif olarak Ethereum madenciliği yapan havuzlardan bir tanesini seçerek havuza dahil olun.
  • Havuza dahil olmanın ardından Ethereum madenciliği yapabilmeniz için ücretsiz olarak sunulan programları bilgisayarınıza indirin.
  • Havuzunuza ve cüzdanınıza madencilik programını tanımlamak için gerekli ayarları tamamlamanın ardından madencilik yaparak Ethereum kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ethereum Mining Kazanç Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden bulabileceğiniz pek çok Ethereum mining hesaplama yazılımı bulunmasına karşın bu yazılımları kullanabilmeniz için;

  • Hashrate,
  • Toplam güç tüketimi,
  • Birim güç tüketimi maliyeti,
  • Güncel Ethereum fiyatı,
  • Blok zamanı,
  • Network hashrate

Bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Kullandığınız ekran kartının hashrate gücü ve toplam güç tüketimi bilgilerini ekran kartını satın alma sırasında öğrenebileceğiniz gibi bazı web sitelerinde modelinizi belirtmeniz ardından ilgili değerler otomatik olarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Gerekli bilgilerle birlikte yaptığınız hesaplama sonrası saatlik, günlük, haftalık ve aylık periyotlarda hesaplanan rakamları inceleyerek Ethereum madenciliği ne kadar kazandırır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Kripto paralarda yaşanan ani değer kaybı sonrası madenciliğin halen cazip olup olmadığı sorusu yatırımcıların zihnini meşgul etse de Ethereum geleceğine güvenmeniz halinde uzun vadede kazançlı çıkmanız mümkün olacaktır.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.