Ethereum Ne İşe Yarar?

0

Ethereum ne işe yarar konusuna verilebilecek en temel yanıt, Ethereum’un internet dünyasının enerji kaynağı olduğudur. Piyasaya çıktığı andan bu yana kripto para yatırımcıları tarafından büyük ilgi gören ve kısa sürede Bitcoin’den sonra piyasa değeri en fazla ikinci kripto para koltuğuna oturan Ethereum, gerek geliştiricisinin hedefleri gerekse yatırımcıların beklentileri nedeniyle kendisine en çok güvenilen kripto paraların başında yer alıyor. Geliştiricisi Rus Vitalik Buterin’e göre kripto paralar arasında petrole benzetilen Ethereum;

  • İşlem güvenliği,
  • Üçüncü tarafların müdahalesini engelle becerisi,
  • Kolay madenciliği

İle kripto paralar arasındaki önemli yerini ilerleyen günlerde de korumaya devam edecek görünüyor.

Ethereum Nedir?

Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan ve tüm internet kullanıcılarına merkezi olmayan internet kullanmayı vadeden Ethereum nedir, ne işe yarar sorusuna geliştiricileri tarafından kullanılan teknolojiden örnekler vererek açıklama yapmak gerekmektedir. Blockchain mantığının bir temsilcisi olan Ethereum, merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

  • İnternet kullanımını merkezi otorite elinden kurtararak üçüncü tarafların bilgilere erişim imkanını ortadan kaldırma,
  • Nakit para veya herhangi bir veri transferini onaylatmak için üçüncü bir denetim kuruluşunu aradan çıkarma

Amacı ile hayata geçirilen Ethereum’un amacını ne denli yerine getirdiği ilerleyen günlerde kendini belli edecek olsa da pek çok bankanın Blockchain alt yapısına yatırım yapmaya başlaması, Ethereum’un amacına yaklaşmakta olduğunu gösteren bir delil olarak değerlendirmek doğru bir yaklaşım şekli olacaktır.

Ethereum Hakkında Yapılan Yorumlar Nelerdir?

Halka açıldığından bu yana yapılan Ethereum yorumlarında hep olumlu yönler ele alınmakta ve geliştiricisi Vitalik Buterin’in fikirleri kripto para yatırımcıları tarafından desteklenerek Ethereum’un kısa sürede en değerli ikinci kripto para olmasına sebep olmaktadır. Gerek Türkiye gerekse farklı ülkelerde Ethereum forumlarında;

  • Blockchain teknolojisinin yaygınlaşacağı,
  • Ethereum’un bankalar ve veri transferi gerçekleştiren kurumlarca benimseneceği

Görüşü hakimdir.

Güncel Ethereum Fiyatı Nedir?

Halka arzından bu yana Ethereum fiyatı uzunca bir süre yatırımcısını güldürmeyi başararak 1400 Dolar civarlarına yükselmiş olsa da Dünya genelinde beklenen resesyon ve siyasi istikrarsızlıkların risk iştahını düşürmesinden Ethereum da payını alarak 90 Dolar civarından işlem görmeye başladı. 120 ila 130 Dolar arasında şu anda işlem gören Ethereum için 2019 yılında beklentiler pek çok yatırımcı tarafından olumlu düşünülse de belirsizlikler kapanmadan yeniden Ethereum da dahil olmak üzere tüm kripto paralarda boğa piyasası beklemek fazla optimist bir düşünce olarak değerlendirilerek temkinli olmak gerekir.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.