Facebook Kripto Para Birimini 2020’de Çıkarıyor

0

Sosyal medya devi Facebook, 24 Mayıs’ta yayınlanan bir BBC haberine göre, 2020’de ödeme odaklı kendi kripto para birimi “Globalcoin” i başlatmayı planlıyor. Son dönemde Facebook’un kripto para projeleri ile ilgili birçok haber yapılmıştı.

BBC, Facebook bünyesinde yakında çıkacak kripto para birimi için testlerin 2019’un sonunda gerçekleşmesi planlandığını bildirdi. Globalcoin görünüşte şirket içindeki mevcut isim olmasına rağmen, projenin geliştirilmesinden ve tamamlanmasından sonra aynı ismi koruyacağı doğrulanmadı.

Habere göre, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, kripto para birimi açılışında yer alan olası getirileri ve riskleri tartışmak için geçen ay Bank of England yöneticisi Mark Carney ile bir araya geldi. Bunun yanı sıra, firmanın, özellikle kimlik kontrol prosedürleri ve kara para aklama risklerini hafifletmek konusunda operasyonel ve düzenleyici alanlarda ABD Hazine yetkililerine danıştığı bildiriliyor.

Haberde ayrıca, Facebook’un, bankalar için para transferi hizmetlerine uygun fiyatlı erişim sağlama konusundaki araştırmasının bir parçası olarak, küresel ödeme hizmetleri sağlayıcısı Western Union ile devam eden görüşmelerden bahsediliyor.

Sosyal medya devinin piyasaya sürülmesi yaklaşmakta olan yerli kripto para birimi, finansal engelleri ortadan kaldırmak ve tüketici maliyetlerini düşürmek için bankacılık ağlarını devre dışı bırakmak isteyeceği düşünülüyor.

Kripto ödemeleri ağını gerçekleştirmek için şirketin dünya çapındaki bankalar ve brokerlerle işbirliği yapması ve döviz bozdurma hizmetlerine erişim sağlaması gerekecek. Bu durumda, bu ayın başlarında Cenevre’de kayıtlı olan ve yeni kurulan finansal teknoloji firması Libra Networks LLC’ın işlevi de ortaya çıkmış oluyor.

Libra hakkındaki haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Facebook Kripto Parasını 2018’den Beri Planlıyor

Facebook’un ilk olarak Aralık 2018’de su yüzüne çıkan WhatsApp kullanıcıları için bir şifreleme para birimini entegre etme planlarıyla ilgili söylentiler yayılmıştı. Oldukça gizli yürütülen bu projenin detayları bu Şubat ayında ortaya çıktı. İleriki dönemde çıkacak olan kripto paranın son derece güvenli bir stablecoin olacağını iddia edildi.

Facebook, mesajlaşma altyapısını yeniden şekillendirmeyi düşünüyor. Tamamına sahip olduğu üç uygulamayı – WhatsApp, Messenger ve Instagram – bir çatı altında toplamayı planlıyor. Böylece kripto para potansiyeli her ay toplam 2,7 milyar insanı kapsıyor. Facebook’un Visa ve MasterCard’dan proje desteği olarak 1 milyar dolar istediği ve olası yatırımları tartışmak üzere Tim Draper ile de görüştüğü iddia ediliyor.

Facebook’un yatırım arayışları hakkındaki haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

10 Mayıs’ta çıkan haberlerde, ABD Senatosu ve Bankacılık Komitesi’nin Facebook’a, kripto projesi hakkında bilgi almak, şirketin tüketiciyi korumayı ve finansal bilgileri nasıl korumayı planladığını sormak için açık bir mektup yazdığı bildirildi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.