Facebook Libra Bankalar İçin Risk

0

Uluslararası İskan Bankası’na göre Facebook firmasının kripto para konusundaki atılımı bankalar için yeni riskler oluşturuyor. Banka, Facebook, Google ve Amazon gibi büyük teknoloji firmaları tarafından verilmeye hazır olan finansal hizmetlerin bankacılık sektörü için yeni riskler yaratabileceği konusunda uyardı. İsviçre’de, dünya merkez bankalarının 60’ına ait uluslararası bir finans kurumu olan Uluslararası İskan Bankası, 23 Haziran’da tutumunu açıklayan bir rapor yayınladı.

Banka Facebook’un yeni duyurduğu kripto para birimi Libra’nın, büyük teknoloji şirketlerinin finansmana girme riskinin verimlilik artışı getirebileceğini ve finansal katılımı genişletebildiğini söyledi. Ancak düzenleyicilerin söz konusu yeni ve karmaşık riskleri azaltmak için hareketlerini artırmaları gerektiğini söyledi.

Bankaya göre, büyük teknoloji firmalarının geniş kullanıcı tabanı, kullanıcı verilerine erişim ve çok yönlü iş modelleri, finansal hizmetler endüstrisini hızla değiştirme potansiyeline sahip. Düşük maliyetli yapı işletmeleri oldukça ölçeklenebilir ve geniş çapta ziyaret edilen platformların ağ yapısı, temelde yer alan topluluklara finansal katılımı desteklemeye yardımcı olabilir.

Yine de İskan Bankası, “fayda sağlayan özellikler de, piyasa gücü ile ilgili yeni riskler ve maliyetler oluşturma potansiyeline sahip” uyarısında bulundu. Büyük teknoloji şirketlerinin hem yeni hem yabancı riskleri finansal hizmetler ortamına soktuğunu iddia etti. Belirtilen konular arasında, teknoloji devleri tarafından yaratılan finansal istikrar ve tüketicinin korunmasına yönelik riskleri not etti. Bu gelişmelerin ilgili finansal kuruluşlar kadar hızlı bir şekilde büyük piyasada yer bulma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Böylece geleneksel bankacılık sektörünü ve mevcut finansal aracılık yapısını bozabileceğini söyledi.

Raporda, bu tür firmaların etkin bir şekilde finansmana girişlerinin başarısını hızlandırabilecek bir “veri-ağ-faaliyetler döngüsü” nden etkin bir şekilde yararlanıldığına dikkat çekiliyor. Ancak bu iş modeli, düzenleyiciler için özellikle de rekabet ve veri gizliliği konularında yeni ve daha önce görülmemiş zorluklar doğuruyor.

Facebook gibi firmaların geleneksel düzenleyici çevreleri ve ulusal sınırları kısıtlamasından dolayı, Banka yetkililere “büyük teknolojiler ve bankalar arasında düz bir oyun alanı sağlamak” için ulusal ve uluslararası koordinasyona çağrıda bulunuyor.

Daha önce bildirildiği gibi, Facebook 18 Haziran’da uzun zamandır beklenen kripto para birimini ve blok zinciri temelli finansal altyapı projesi olan Libra için açıklama yayınladı.

Uluslararası düzlemde Libra ve kriptolara karşı tutumlar bugün için karışık. ABD Federal Rezerv Başkanı geçtiğimiz günlerde kararsız ifadelere yer verdi. Rus Devlet Duma Komitesi’nin Finansal Piyasalar Komitesi kriptoların Rusya’da yasallaştırılmayacağına dair bir açıklama yaptı. Aynı zamanda Avustralya Rezerv Bankası yöneticisi Libra’nın geniş kapsamlı kullanım elde etme olasılığını küçümseyen açıklamalar yaptı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.