Facebook Libra Hem Avantajlı hem de Riskli Olabilir

0

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, Facebook şirketinin yakın zamanda resmi olarak açıkladığı Libra kripto para birimi projesine yönelik potansiyel faydaları ve riskleri gördüğünü söyledi. Powell, 19 Haziran’da yayınlanan basın toplantısında konuştu.

Açıklama sırasında, Federal Rezerv Başkanına Facebook’un Libra adındaki kripto para biriminin Federal Rezerv’e zarar verip vermeyeceği ve ekonomiyi etkileme gücü konusunda endişeli olup olmadığı soruldu.

Buna karşılık olarak Powell, toplumun merkez bankası para birimlerinin yerini alan dijital para birimlerinden çok uzak olduğunu söyledi. Ek olarak merkez bankasının dijital varlık sınıfının ilk dönemine girmesi nedeniyle para politikası uygulayamayacak kadar endişeli olmadığını belirtti. Powell, Facebook’un rezerv kurumu ile iletişime geçtiğini ve projesini tartıştıklarını doğruladı.

“Düzenleyicileri, süpervizörleri ve planlarını tartışmak için pek çok insanla ve kesinlikle bizi de içerecek şekilde dünya çapında geniş turlar yaptı. Baktığımızda, finansal teknolojide her zaman çok çeşitli özel sektör firmalarıyla tanışıyoruz ve orada çok büyük bir yenilik var.”

Riskleri de Faydaları da Var

Ek olarak, Powell, potansiyel olarak büyük bir uygulamaya sahip olacak olan Facebook Libra gibi dijital bir para biriminin hem potansiyel faydaları hem de riskleri olduğuna inandığını söyledi. Bank of England (BoE) yöneticisi Mark Carney’in “bir şeyle devam etmeye karar verirse güvenlik ve sağlamlık ve düzenleyicilik açısından oldukça yüksek beklentilere sahip olacağımıza” inandığını dile getirdiğini söyledi.

Libra’nın herhangi bir resmi düzenlemeye girip girmeyeceğine ilişkin olarak Powell, şunları açıkça belirtti:

“Kripto para birimleri konusunda genel bir yetkimiz yok. Tüketiciyi koruma ve kara para aklama yoluyla dünyamıza oynuyorlar […] ancak uluslararası forumlar aracılığıyla ödeme sistemine önemli bir giriş yaptık ve […] Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ödeme sisteminde önemli bir rol oynadığını söyleyebilirim. ”

Dünya çapındaki hükümet yetkilileri, Facebook’un yeni birimi hakkında her ay 2,7 ​​milyar kullanıcıya potansiyel olarak maruz kalabilecekleri konusunda çeşitli görüşler dile getirdiler.

Libra raporunun yayınlanmasından kısa bir süre sonra, ABD Finansal Hizmetler Komitesi başkanı, Facebook’un projenin gelişimini durdurmasını istedi. ABD Senatosu’nun Bankacılık Komitesi, 16 Temmuz’da proje hakkında ifadesini dinleyecek.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, hükümetin Facebook’tan Libra ile ilgili “garanti isteme” niyetinde olduğunu söyledi. Ayrıca, Rusya Duma Mali Piyasa Piyasası Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, ülkenin coin kullanımını yasallaştırmayacağını belirtti.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.