Facebook’un Kripto Projesi İçin 100’den Fazla Personel Çalışıyor

0

CNBC’nin 6 Haziran’daki bir haberine göre, sosyal medya devi Facebook’un kripto projesi için çalışmaları sürüyor. Şirketin üst düzey yöneticilerle ilgili adımlar attığı bildirildi.

Habere göre, Facebook’un kripto projesi üzerinde an itibariyle 100’den fazla kişi çalışıyor. Bu bilgiye ise profesyonel ağ platformu LinkedIn’deki profiller aracılığıyla ulaşıldı. Facebook’un, web sitesinde listelenenlere göre ekibin iş biriminde hala 40 kişilik açık var. Buna göre ise bahsedilen kişilerin henüz resmi olarak işe alınmadığı da düşünülebilir.

Facebook’un kendi kripto parası projesinin ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz

Facebook’un yeni kripto projesinin amacı, kariyer tanımlarına göre ve reklamlara göre erişilebilirliğe odaklanmış bir kamu hizmeti sunmak olarak açıklandı:

“Nihai hedefimiz milyarlarca insanın şu an sahip olmadıkları şeylere erişmesine yardım etmek. Bunlar sağlık, adil finansal hizmetler veya bilgi kaydetme veya paylaşma gibi yeni yollar olabilir”.

Görevlendirmeler Belli Oldu

Facebook’un blockchain tabanlı projesinin başı David Marcus. Marcus yakın zamana kadar kripto para birimi borsası ve cüzdan servisi Coinbase’de görev yapmıştı ve daha önce PayPal’ın başkanlığını yapmıştı.

Ek olarak, Facebook geliştiricisi Eric Nakagawa’nın “açık kaynak başkanı” unvanını alacağı bildirildi. Nakagawa’nın, geçmişte PyTorch yapay zeka (AI) yazılımında açık kaynaklı projeleri desteklediği bildirildi. Nakagawa ayrıca daha önce popüler 2000’li mizah web sitesi “Cheezburger Yapabilir miyim?”’in kurucusu ve CEO’su olarak görev yapmıştı.

Kısa bir süre önce çıkan haberlere göre, Facebook bir dereceye kadar merkezi olmayan sistemi sağlamak için kripto para birimi yönetiminin kontrolünü üçüncü taraflara bırakabilir. Ek olarak, Facebook’un gizli kripto projesini bu ay belli bir zamanda açıklayacağı ve bu noktada çalışanlarının maaşlarının platformun yerel kripto para biriminde yer almasına izin verileceği bildirildi.

Consensus 2019 blockchain konferansında Polychain Capital’in CEO’su, Facebook’un iddia edilen istikrarlı parasını kamuya açık, açık bir blok zinciri altyapısı üzerine inşa etmenin akıllıca olacağını söyledi. CEO Olaf Carlson-Wee, böyle yapmanın halkın endişesini dindirebileceğini belirtti:

“Facebook’un platformlarını denetleme konusundaki tüm problemlerini ve bunun gibi şeyleri göz önüne alarak, Facebook’un stratejik hareketinin aslında kamu altyapısını inşa etmek olacağını düşünüyorum. Ve bu kamu altyapısı, elbette ki özel olan tüm Facebook platformlarına dahil edilebilir. Ancak bu kamu altyapısının, eğer sahiplenmeye çalışmazlarsa, en başarılı olacakları yer olduğunu düşünüyorum. ”

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.