G20 Gözlemcisi: Kripto Riskleri Daha İyi Değerlendirilmeli

0

G20 küresel gözlemcisi, düzenleyicilerin daha iyi kripto para birimi risk değerlendirmelerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Reuters’in 31 Mayıs tarihli bir haberine göre, G20’nin İsviçre’li Finansal İstikrar Kurulu (FSB) uluslararası gözlemcisi, en son raporunda, düzenleyicilerin kripto alanındaki finansal faaliyetlerle ilgili risk değerlendirme stratejilerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Raporda, potansiyel risk değerlendirme metrik düzenleyicilerinin bakabilecekleri bankalar ve diğer finansal kuruluşların kripto para birimine maruz kalma derecesi olduğu belirtildi. Raporda ayrıca, Finansal İstikrar Kurulu’nun şu anda kripto varlıkların finansal sektör için “önemli bir istikrar riski” olduğuna inanmadığını da ekledi.

Rapora göre, mevcut kripto düzenlemeleri biraz zayıf. Hızlı teknolojik yenilikçilik oranı daha fazla sorgulanabilir düzenleme alanıyla sektörden ayrılabilir. Kripto varlıklarının şu anda, ülkeler arasındaki kısmen tutarsız standartlara bağlı olarak, düzenleyicilerin yetki alanı dışında olabileceği bildiriliyor. Örneğin, Çin’in kripto para cinsinden borsalara “toplama yakın bir yasak” yaklaşımı benimsediği bildirilirken, Japonya kripto para birimi borsalarını uygun bir lisansla yasal tutmaya çalışıyor.

Daha önce çıkan haberlere göre, Japonya şu anda, yeterince iyi şekilde kara para aklamayı önleme uygulamalarına sahip olmayan kripto para birimi borsalarından kaçınıyor. Çin ve Güney Kore’den farklı olarak, Japonya’daki ilk kripto para teklifleri yasal kaldı. Japonya, bu Haziran ayında yapılacak olan G20 zirvesine Osaka’da da ev sahipliği yapacak ve uluslararası kripto düzenlemeleriyle ilgili tartışmalara muhtemelen liderlik edecek.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.