GateHub Üzerinden 10 Milyon Dolar XRP Çalındı

0

Hackerların GateHub’da yaklaşık 100 XRP hesap cüzdanını riske attığı bildirildi. GateHub kripto para birimi cüzdanı hizmeti veren bir firma. Olay, 6 Haziran’daki bir ön açıklamada GateHub tarafından ilan edildi. GateHub açıklamasında, bazı müşterileri ve topluluk üyeleri tarafından cüzdanlarından fon çalındığını bildirdi. Şirket, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 100 XRP hesap cüzdanını riske atmayı başardığını tahmin ediyor. Son duruma göre yaklaşık 10 milyon değerinde XRP çalındı.

Her ne kadar şirket başlangıçta platformunda herhangi bir zararlı etkinlik tanımlamamasına rağmen, az sayıda IP adresinden gelen uygulama programlama arayüzü (API) çağrılarının arttığını keşfetti ve konuyla ilgili bir araştırma başlattı. Bu durum, suçlunun şifreli gizli anahtarlara erişme şekli olabilir.

GateHub’ı ihlal konusunda uyaranlardan biri olan topluluk üyesi Thomas Silkjær, saldırının haberi hakkında bir açıklama yayınladı.

“1 Haziran’da 201.000 XRP’deki bir hırsızlıktan haberdar olduk… Hemen araştırmaya başladık. Soyulmuş hesabın Gatehub.net aracılığıyla yönetildiği ve çalan hesabın Gatehub.net aracılığıyla olması veya yönetilmesi muhtemel başka birçok XRP hesabından önemli miktarda XRP çaldığı ortaya çıktı.”

Silkjær 5 Haziran itibariyle tespit edilen durumu paylaştı. Buna göre yaklaşık 23.200.000 XRP, 80-90 hesaptan çalındı ve bunun 131300.000 XRP’si (5.37 milyon dolar) borsa ve mikser hizmetleri yoluyla aklandı. Çalınan toplam XRP’nin değeri ise an itibariyle değeri 9,5 milyon dolar civarında. GateHub, hala soruşturmayı yürüttüğünü ve bu nedenle resmi bir sonuca ulaşmadıklarını belirtti.

Bu ayın başlarında bildirildiği üzere, blok zinciri istihbarat şirketi Chainalysis, fidye yazılım saldırısı nakit para kazanma stratejilerinin % 64’ünün kripto para birimi borsası yoluyla fonların aklanmasını içerdiğini iddia etti. Diğer fidye yazılımı ödeme stratejileri arasında analiz edilenlerin % 12’si mixer hizmetlerini ve % 6’sı eşler arası ağların, diğerleri ise ticari hizmet sağlayıcılarının veya karanlık web pazarlarının aracılığıyla geçti. Fidye yazılım gelirlerinin % 9’unun harcanmadığı bildirildi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.