Google Aramalarında ‘Bitcoin’ Kelimesinin Aranma Sayısı Arttı

0

Google Trends’in arama analitiği kaynağından elde edilen veriler, Bitcoin kelimesinin (BTC) Google ekranında aratılma sayısının 24 Haziran’dan itibaren aylık olarak en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Verilere göre, Bitcoin aramaları Google motorunda, Facebook’un yeni kripto para birimi ve blokchain destekli finansal altyapı projesi olan Libra’nın açılmasından sonraki haftada yükselişe geçti. Bu yükselişin de devam edeceği öngörülüyor.

Haber kaynaklarının dün belirttiği gibi, daha geniş bir perspektiften bakınca, Google “Bitcoin” aramaları, 2017’deki rakamların yalnızca % 10’u civarında kalıyor. 2017 yılı en iyi kripto olan Bitcoin’in 20.000 dolarlık tarihi zirvesini gördüğü yıldı.

Halkın yeniden canlanan ilgisi, tekrar başlayan yükseliş piyasası ile ilişkili gibi görünmekte. Coin360 verilerine göre, Bitcoin şu anda aylık % 35 artışla 10.881dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ülkelere göre bakıldığında, şu anda Google üzerinden Bitcoin aratan ilk beş ülke Nijerya, Güney Afrika, Avusturya, İsviçre ve Gana oldu. Libra araması ise en fazla Uruguay, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua, Arnavutluk ve Panama’da yapıldı.

Haberlerin dün belirttiği gibi, Google’ın Bitcoin verilerine göre bu rakamların eski zirvenin çok altında kaldığı anlaşılıyor. Bu durum FOMO’nun henüz Bitcoin’in yenilenen fiyat momentumunun ana itici gücü olmadığına işaret ediyor. Bunun yerine, bazı parametreler Bitcoin’e olan kurumsal talebin kilit adımda arttığını ve ağ temellerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını gösteriyor.

Ethereum’un kurucu ortağı Joe Lubin gibi yüksek profilli endüstri figürleri, Libra’yı ademi merkeziyetçilik yetersizliği nedeniyle eleştirirken, üst düzey kripto borsası Binance’taki araştırmacılar, sosyal medya devinin biriminin kripto para birimi alanında daha fazla hacim yaratabileceğini öne sürdü.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.