Güney Afrika Kripto Paralara Yeni Düzenlemeler Getiriyor

0

Ülkenin merkez bankası olan Güney Afrika Merkez Bankası, kullanıcıların para kontrollerinden kaçınmak amacıyla kripto para birimlerine yönelmesine engel olacak tasarılar üzerinde çalışıyor.

Yerel işletmeler odaklı yayın Business Report’un 2 Aralık’ta yayınladığı bir haberde bu tasarılar üzerinde duruldu. Güney Afrika Merkez Bankası’nın Başkan Yardımcısı Kuben Naidoo, konuyla ilgili beş yıllık bir dizi istişarenin ardından 2020’nin ilk çeyreğinde yeni kuralların uygulanacağını söyledi.

Naidoo’nun açıklamalarını, FirstRand Bank’ın Kasım ayı sonlarında dijital döviz alış verişlerine bankacılık hizmetleri vermeme kararı takip etti. FirstRand Güney Afrika’daki en büyük finans kuruluşlarından biri olarak biliniyor. FNB, harekete ilişkin olarak bu konudaki düzenlemelerin belirsizliğini vurguladı.

Blockchain ve kripto toplulukları, kripto para birimini kontrol etme fikrine çoktan cevap verdiler. Güney Afrika blockchain geliştirme topluluğu SA Crypto, İş Raporu’nda şu sözlere yer verdi:

“Merkez Bankası’nın, daha katı sermaye kontrolleri amacıyla kripto para birimi kullanımını kısalmasının etkileri çok geniş kapsamlı ve endişe verici.”

Güney Afrika’da Kripto Popülaritesi

Kripto para birimlerinin Güney Afrika’da popüler olduğu kanıtlandı, ülke sakinlerinin % 10,7’si, ankete katılan herhangi bir ülkenin en yüksek kriptosuna sahip. Dünyanın en değişken para birimlerinden biri olan Güney Afrika Rand’ının oynaklığı, tüketicilerin paralarını korumak için araştırma yapmalarına yol açtı.

Sınır ötesi ödemeler, özellikle Güney Afrika gibi ülkelerden Güney Afrika Kalkınma Topluluğu olarak bilinen kıtadaki diğer 15 ülkeye para gönderimlerinin sık sık yapıldı göz önüne alındığında, ülkedeki kripto popülaritesine katkıda bulunan bir faktör.

Ağustos ayında, büyük Güney Afrika kripto borsası Luno, günlük ortalama 80 milyon Güney Afrika Randı’nı (5.4 milyon $) aşan işlem hacmi gördü. Luno, platformunda 40 ülkede üç milyon cüzdanın kilometre taşına ulaşan önemli miktarda yeni müşteri artışı gördü.

Luno’daki Afrika genel müdürü Marius Reitz, bunun küresel kabulün arttığını gösterdiğini ve şirketin “paranın daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli ve herkes için açık ve eşit erişime sahip olduğu bir finansal sistemi yeniden hedefleme” amacını pekiştirdiğini söyledi.

BRICS’in Birleşik Ödeme Sistemi Kriptosu

Bu arada, BRICS üyeleri – Güney Afrika da dahil olmak üzere – Kasım ayının sonlarında yapılan bir zirvede yeni bir kripto para biriminin oluşturulmasını tartıştılar. Rus Doğrudan Yatırım Fonu Genel Direktörü Kirill Dmitriev ise şunları söyledi:

“Verimli bir şekilde faaliyet gösteren bir BRICS ödeme sistemi, ulusal para birimlerindeki yerleşimleri uyarabilmekte ve küresel doğrudan yabancı sermaye girişinin % 20’sinden fazlasını oluşturan ülkelerimizdeki yerleşim ve yatırımların istikrarını sağlayabilmektedir.”

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.