Gürcistan Kripto Paralardan KDV Almayacak

0

Gürcistan Cumhuriyeti, son düzenlemeler ile kripto para birimlerini katma değer vergi (KDV) ödemesinden muaf tuttuğunu açıkladı. Haber Bitcoin.com’da 13 Temmuz’da yayınlandı. Habere göre, Gürcistan maliye bakanı Nodar Khaduri geçtiğimiz günlerde ticaret yapan veya kripto para birimleri kullanan işletmelerin vergi meselelerini düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısı imzaladı. Tasarı Haziran sonunda yürürlüğe girdi. Tasarının öne sürdüğü merkezi olmayan para biriminin tanımlandığı bildiriliyor:

Kripto para birimleri, elektronik olarak değiştirilen ve merkezi olmayan bir ağa dayanan dijital varlıklardır. Takasları güvenilir bir aracı bulunmasını gerektirmez ve dağıtılmış muhasebe teknolojisi kullanılarak yönetilirler.”

Tasarı ile Gürcistan halkı, işlemleri KDV’ye tabi tutulmadan itibari para birimleri ile kripto para birimlerini takas edebilir. Yine de Khaduri, Gürcü Lari’ninin Gürcistan’daki yasal ihale birimi olmaya devam edeceğine ve – aynı yabancı para birimleri gibi – ülkenin ödemelerde kripto kullanımına izin verilmeyeceğini belirtti.

Yasal düzenleme, kripto madencilik şirketlerinin yurt dışında kayıtlı olmadıkça yine de KDV ödemek zorunda kalacağını belirtmeye devam ediyor. Bu, yerel kripto madencilik işletmelerinin yer değiştirmesine neden olabilir.

Haber kaynaklarının Ekim 2015’te bildirildiği üzere, AB Adalet Divanı Bitcoin değiş tokuşunun bir dönüm noktası olan kararında KDV’den muaf olduğuna karar verdi. Ertesi ay, altın ve kripto para birimleri konusunda uzmanlaşmış İtalyan avukat Stefano Capaccioli karar hakkında şu yorumda bulundu:

“Karar tarihi bir öneme sahip. Kripto para birimlerini basit bir ödeme aracı olarak ve KDV açısından bakıldığında, yabancı para birimine benzer şekilde göz önüne alarak, tüketim vergilerinin Bitcoin’e uygulanabilirliği konusundaki kafa karışıklığını ortadan kaldırıyor. […] Değerlendirme, Bitcoin’in belirli bir düzenlemeye ihtiyaç duymadığının pratik gösterimidir. Ancak yalnızca mevcut mevzuatın yorumlanması gerekir, çünkü Bitcoin herhangi bir yasal boşluğa düşmemektedir.”

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.