Hindistan: Kripto Para Birimleri Yasak Değil

0

Hindistan’ın Maliye Devlet Bakanı Anurag Thakur, Hindistan devletinde kripto para birimleri kullanılmasını açıkça yasaklayan bir yasa olmadığını söyledi. Yerel medya kuruluşu Inc42, Thakur’un 19 Temmuz’da yaptığı açıklamayı yayınladı.

Açıklama, Parlamento Üyesi (milletvekili) ile Rajya Sabha’dan Thakur arasında geçen bir tartışma sırasında geldi. Rajya Sabha, devlet konseyi anlamına geliyor ve Hint üst yasama meclisine deniyor.

Milletvekili Dharmapuri Srinivas ‘ın Thakur’ a kripto para biriminin gerçekten yasa dışı olup olmadığını sorduğu bildirildi. Srinivas bilgi ve yaptırım konusundaki yasallık hakkındaki ilk sorusunu takip ederek şunları söyledi:

“Hükümetin ülkedeki kripto para biriminin yaygınlığı hakkında not alıp almadığı ve kripto para birimini piyasada işletmekten sorumlu olan kişilere karşı herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını öğrenmek istiyorum.”

Thakurun bu soruya olumsuz cevap verdi. Ülkenin bu konudaki konumunu belirleyen Thakur, atıfta bulunacak kriptoya özgü bir yasa olmadığını söyledi. Kripto para birimi faaliyetleri hakkında, yalnızca Merkez Bankası, icra müdürlüğü ve gelir vergisi makamları dahil olmak üzere varlıklar tarafından uygulanabilecek önceden var olan yasaları ihlal ettikleri takdirde işlem yapılabilecek suçlar olduğu bildiriliyor.

Daha önce haber kaynakları tarafından bildirildiği gibi, Hindistan basınına “Kripto Para Birimleri Yasağı ve Resmi Dijital Para Birimlerinin Düzenlenmesi” başlıklı bir belge sızdırılmıştı. Bu belge taslağına göre tüm “resmi olmayan” kripto para birimleri yasaklanıyordu. Belge bu güne kadar resmi makamlar tarafından doğrulanmadı. Belge kripto para birimlerini şu şekilde tanımlıyordu:

“Herhangi bir Resmi Dijital Para Biriminin parçası olmayan, kriptografik yöntemlerle veya başka şekilde değerin dijital gösterimini sağlayan herhangi bir bilgi veya kod veya simge.”

Bununla birlikte, bu tanım Hindistan’a resmi bir dijital Rupi yayınlama fırsatı bırakıyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.