Hindistan Kripto Para Birimlerine Yasak mı Getiriyor?

0

Hindistan medyasında kripto para birimlerinin kullanımına bir yasak getireceği iddia edilen yasa tasarısı, sosyal medyadaki yerel blok zinciri hukuku uzmanları tarafından sızdırıldı. Sızdırılan belgeye göre resmi kripto “Dijital Rupi” haricindeki tüm kripto varlıklar yasaklanacak.

15 Temmuz’da teknoloji avukatı Varun Sethi tarafından Scribd’e yayınlanan onaylanmamış bir belge ortaya çıktı.  “Kripto Para Birimi Yasağı ve Resmi Dijital Para Birimlerinin Düzenlenmesi” başlıklı bir yasa taslağı formatında olduğu görülen bir belge paylaşıldı. Sızdırılan tasarı gerçek bile olsa, Hint parlamentosunun 2019 Muson oturumu sırasında tartışılmayacağı iddia ediliyor. Bu bilgiler yerel bir kripto endüstrisi figürü üzerinden yayılıyor ve tartışılıyor.

18 sayfa halinde yayınlanan belge, “kriptografik araçlar yoluyla veya başka bir şekilde dijital bir değer temsili sağlayarak, herhangi bir Resmi Dijital Para Biriminin parçası olmayan herhangi bir bilgi veya kod veya sayı veya simge” olarak kripto para birimlerini tanımlamayı öneriyor.

Tanımda sonraki cümlelerde bu tür para birimlerinin bir hesap veya değer deposu olarak takas etmek için kullandığını ve bunların finansal işlemlerde ve yatırım planlarında kullanılmasını da içerdiğini belirtiyor.

Dijital Rupi Hariç Tüm Kripto Para Birimleri

Sızdırılan tasarı, ülkenin Rezerv Bankası tarafından dijital olarak yayınlanan bir “Dijital Rupi” nin Merkez Bankası tarafından yasal birim olarak onaylanacağını yazıyor. Söz konusu kripto para birimi tanımını sağlayan tüm para birimlerinin kapsamlı olarak yasaklanacağını öne sürüyor. Belgede şu sözlere yer veriliyor:

“Hiç kimse Hindistan topraklarında kripto para birimlerini benimseyemez, üretemez, tutamaz, satamaz, pazarlayamaz, devredemez, elden çıkaramaz veya kullanamaz”

Önerilen yasak özellikle dağıtılmış muhasebe teknolojileri (DLT) kullanan kişiler için geçerli değil. Aynı şekilde eğitim, deney, araştırma amaçlı teknolojiler için kullanılabilir fakat bunlarda da ödemeleri yapmak için hiçbir kripto para birimi kullanılamaz.

Dijital Rupi ise sızdırılan belgede açıkça korunuyor ve yasaktan muaf tutuluyor. Kripto para birimleri üzerindeki yasağı ihlal edenler için önerilen ceza ise para cezası, 10 yıla kadar hapis cezası veya her ikisi de birden şeklinde not düşülmüş.

Son zamanlarda bildirildiği gibi, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Ar-Ge şubesinde bankacılık için blokaj platformu geliştirdiği bildiriliyor. Bu yılın başında, RBI’nin kendi merkez bankası dijital para birimini yayınlama planlarını duraklattığı bildirildi.

Öte yandan, Facebook’un, Libra birimine onay almak için RBI’ye başvurmaktan vazgeçtiği iddia ediliyor. Bu Haziran ayında RBI, hükümetin bu tür bir yasağı hazırlanmasına dair herhangi bir bilgisi veya katılımı olduğunu reddetmişti.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.