Hindistan Tartışıyor: Kripto Para Kullananlara 10 Yıl Hapis

0

Yerel finans haber ajansı BloombergQuint’te 6 Haziran’da çıkan haberlere göre, Hindistan milletvekillerinin kripto para birimleriyle uğraşan vatandaşlar için 10 yıl hapis cezası uygulaması önerdikleri bildirildi.

Yeni sert kripto düzenlemesi, kripto haber merkezi The Block’un bir yayınına göre, “Yeni Kripto Para Birimlerinin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Faturalarının Düzenlenmesi 2019” adlı son teklif edilen bir yasa tasarısının bir parçası. Düzenleme ülkede doğrudan veya dolaylı olarak kripto para birimleri ile ilgilenenleri kapsıyor. Kripto para birimlerine sahip olan, onları tutan, satın alan ve satanlar bu yasa kapsamında yargılanabilir.

Yasa Tasarısının meclisten geçmesi durumunda, Hindistan’daki kripto para birimi sahipleri kripto varlıklarını 90 gün içinde devlete beyan edecek ve kripto varlıklarını “merkezi hükümetin öngördüğü şekilde” elden çıkarması gerekecek. Haberlerde çıkan tasarıya göre, “sistemden kaynaklanan zarardan” veya kripto sahiplerinin kazançlarından üç kat daha fazla para cezası öngören bir ceza sistemi bulunuyor.

“Bilinebilir ve dengelenemez” olarak kabul edilen suç, yeni kuralları ihlal edenler için 10 yıl hapis cezasına da yol açabilir. Yeni tasarının Dijital Rupi adı verilen yeni bir ulusal kripto para birimi geliştirmeyi teklif ettiği bildirilirken, Hindistan Merkez Bankası (RBI), 2019 başlarında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarma planlarını erteledi.

Hindistan hükümeti kripto para birimlerini yasaklayan tasarıya ilişkin bakanlıklar arası ilk istişareler, yerel haber ajanslarının ülkedeki kripto para birimlerini tamamen yasaklama niyetinde yeni bir tasarıyı hazırlayıp sundukları Nisan 2019’da başladı.

4 Haziran’da, Hindistan Merkez Bankası resmi olarak bir hükümet tasarısına dahil olduğunu ya da bilgisine sahip olduğu iddiasını reddetti, bankanın yeni yasa hakkında merkezi hükümetle hiçbir bağlantısı olmadığını da ekledi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.