Hindistan’da Blockchain Tabanlı Güneş Enerjisi Ticareti

0

Hindistan Uttar Pradesh eyaletinde, Avustralya merkezli blockchain enerji şirketi Power Ledger ile ortaklaşa bir güneş enerjisi ticareti projesi yapılacak. Uttar Pradesh  Hindistan’ın büyük eyaletlerinden biri olarak biliniyor.

Devlet enerji kuruluşu UP Power Corporation Limited ve UP Yeni ve Yenilenebilir Enerji Geliştirme Ajansı, 28 Kasım tarihli bir basın bülteninde konuya açıklık getirdi. Buna göre uygulanabilirliğini incelemek için eşler arası güneş enerjisi ticareti denemesini başlatmak için Power Ledger ile ortaklık kurdu. Projenin ilk aşaması 2020 yılının Mart ayında tamamlanacak.

Deneme sırasında, Power Ledger blok zinciri tabanlı platformunu akıllı güneş enerjisi sistemleri ile entegre edecek ve çatı katında güneş altyapısı olan sakinlerin fiyatları belirleyebilmelerini, enerji alım satımlarını takip edebilmelerini ve fazla güneş enerjisi işlemlerini akıllı sözleşmeler yoluyla gerçekleştirmelerini sağlayacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının karşı karşıya kaldığı ana sorunlardan biri, rüzgar ve güneş gibi öngörülemeyen unsurların gerekenden daha fazla veya daha az güç oluşturması durumunda, fazla enerjiyi depolamaktır. Bu nedenle, proje küçük üreticilerin fazla enerji için kullanıcı bulmasını ve yenilenebilir kaynakları daha uygun hale getirmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Pilot proje tamamlandığında, Power Ledger sonuçları inceleyecek ve eşler arası enerji alım satımını daha da kolaylaştıracak düzenlemeleri uyarlamak için yerel hükümetle birlikte çalışacak. Uttar Pradesh’teki fotovoltaik güneş enerjisi kapasitesi artan enerji taleplerini karşılamak üzere genişlemeye ayarlanmış. 2017’de devlet 12.500 megawatt fotovoltaik enerji üretim kapasitesine sahipti.

Hindistan’ın Blockchain’de İleri Görüşlü Yaklaşımı

Power Ledger daha önce Hindistan’da yenilenebilir enerji ticareti üzerinde çalışmıştı. Bu ayın başlarında, firma Güney Batı Delhi’deki Dwarka bölgesinde bir denemenin tamamlandığını açıkladı. Uttar Pradesh’teki pilot projeye benzer şekilde, Dwarka’daki deneme, katılımcıların daha ucuz, yenilenebilir enerjiye erişmelerini ve güneş enerjisi altyapı sahiplerinin fazla enerjilerinden para kazanmalarını sağlamayı amaçladı.

Hindistan, blockchain sisteminin benimsenmesine yönelik proaktif bir yaklaşımla bir yetki alanı olduğunu kanıtlamıştır. 27 Kasım’da, Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, blok zinciri teknolojisinin potansiyelini ve ilgili kullanım durumlarını yürütmek için ortak bir altyapının geliştirilmesinin gerekliliğini kabul ettiğini söyledi. Bakanlık, “Ulusal Düzeyde Blok Zinciri Çerçevesi” üzerinde çalıştığını ekledi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.