Hindistan’da Büyük Kripto Para Dolandırıcılığı

0

Hint Polisi, BitConnect organizatörünün de dahil olduğu kripto para dolandırıcılığı olayını ortaya çıkardı. Hint polisinin bir BitConnect organizatörünü de içerdiği iddia edilen multi-milyon dolarlık bir kripto para birimi dolandırıcılığı keşfettiği bildirildi. Haber yerel basının bir yayın organı olan Times of India tarafından 3 Haziran’da bildirildi.

Hindistan, Gujarat’taki Suç Soruşturma Dairesi (CID), Divyesh Darji’yi, insanları, yatırımlarının % 5.000’inine kadar gerçekçi olmayan getiri vaat eden “Regal Coin” e yatırım yapmakla suçladı. Divyesh Darji geçtiğimiz yılın Ocak ayında faaliyetlerine son veren ve şu an feshedilmiş bir kripto para birimi yatırım programı olan BitConnect’in organizatörüydü. Bir Suç Soruşturma Dairesi yetkilisi, tahmin edilen dolandırıcılık miktarının on milyonlarca rupiye ulaştığını söyledi.

Suç Soruşturma Dairesi’ne göre, Darji 2017’de geri yatırım planını sunmaya başladı ve potansiyel yatırımcılardan her bir Regal Coin’e karşılık 100 dolar almak için 2 dolarlık bir yatırımla kripto para satın almalarını istedi. Bir Soruşturma Dairesi yetkilisi, “Darji, yatırımcının anapara tutarını 99 gün içinde alacağına söz vermişti. Ayrıca, her 11 günde bir % 1 ile % 1,6 arası bonus ile birlikte robotik işlem karına göre anapara üzerinden faiz çıkarmaya söz vermişti. ”

Dolandırıcılık bir Surat şehri sakininin başvurmasının ardından bulundu. Vishal Savalia Soruşturma Dairesi’ne gitti ve Regal Coin aldatmacasında 26.783 dolar kaybettiğini söyledi. Bir Soruşturma Dairesi yetkilisi ayrıca, Savalia’nın, Darji’nin kızı Dimki’ye başka bir sanık aracılığıyla para verdiğini ve Darji’nin yardımcısı Ramdayal Purohit ve Dimki’nin kendisini Savalia’nın cep telefonuna Regal Coin uygulamasını indirdiğini ve web sitesinde kaydettiğini açıkladı.

Polise göre, sadece Darji’nin yardımcısı Purohit şu anda tutuklu, Darji bir ay önce kefaletle serbest bırakıldı ve kaçak durumunda. Bu durumun, Darji ile ilgili üçüncü vaka olduğu bildiriliyor.

Ağustos 2018’in sonunda Hint polisi, BitConnect’i teşvik ettiği ve yatırımcıları dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla Darji’yi tutukladı. Darji’nin, Hindistan’ın BitConnect’inin başkanı olduğunu söyledi. Yetkililer, Surat’taki BitCoinnect ofisinde çalışanların, organizatörlerin “binlerce yatırımcıdan gelen rupi kazançlarını” topladığını itiraf ettiğini iddia ediyor.

Bu yılın şubat ayında, Hindistan Birliği İçişleri Bakanı Rajnath Singh, siber adli tıp laboratuvarı ve Siber Koruma Bilinci ve Tespit Merkezini kripto para birimine odaklanan özel bir birimle açtı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.