IMF: Merkez Bankaları Kripto Para Çıkarabilir

0

Uluslararası Para Fonu (IMF), IMF’nin 27 Haziran’daki bir açıklamasına göre, merkez bankalarının gelecekte kripto para birimleri çıkarabilmeleri mümkün.

Açıklamaya göre, IMF ve Dünya Bankası, tüm üye ülkelerdeki finansal kurumlardan cevaplar talep eden fintech üzerine bir anket yürüttü ve sonuçlarına kısmen verilen 96 cevap üzerine karar verdi.

IMF tarafından yapılan açıklamaya göre, farklı ülkelerdeki bazı merkez bankaları bir tür merkez bankası kripto para birimi (CBDC) uygulamayı düşünüyor. Uruguay’ın zaten bir merkez bankası kripto para birimi pilot programı başlattığı bildirilmişti. Bahamalar, Çin, Doğu Karayipler Para Birliği, İsveç ve Ukrayna ise sistemlerini test etmenin eşiğinde.

Ek olarak, bazı merkez bankalarının merkez bankası kripto para biriminin finansal istikrar üzerindeki potansiyel etkisi, bankacılık sektörünün yapısı, banka dışı finansal kuruluşların girişi ve para politikası aktarımı üzerine araştırmalar yürüttüğü bildiriliyor.

Bir merkez bankası kripto parası çıkarma motivasyonu, rapora göre değişmektedir. Gelişmekte olan ekonomilerin yanı sıra, gelişmiş ekonomilerin de merkez bankası kripto parası seçeneklerini göz önüne aldıkları söyleniyor. İkincisi, kullanım sıkıntısı azaldıkça nakit paraya bir alternatif sunmaya çalışıyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomiler için ise, böyle bir projenin ana sonucu banka kullanmayan vatandaşlara daha fazla ulaşılabilir hale getirilmesi ve bankacılık maliyetlerini düşürmek olacaktır.

Bununla birlikte, benzerliklerden bir tanesi, merkez bankaları işlemlerin gerektiğinde yetkililer tarafından nihayetinde izlenebilir olmasını istiyor. Bu nedenle çoğu merkez bankası tamamen anonim bir kripto para ihraç etmekle ilgilenmiyor. Ancak, bu kurumların bazıları, büyük işletmeler ve işlemler için ayrılan bir coin alt grubuna ayrılmayı ve onu yalnızca izlenebilir hale getirmeyi düşünüyor.

Haber kaynakları tarafından daha önce bildirildiği üzere, muhafazakar iktisatçı Stephen Moore kısa süre önce kripto para birimleri için Federal Rezerv benzeri bir varlık oluşturma projesine katılmıştır. Decentral projesi, kripto pazarındaki oynaklığı azaltmak için kripto para birimi arzını düzenleme iddiasında olan bir girişimdir.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.