İran 1.000 Bitcoin Madencilik Makinesine El Koydu

0

İran’daki yetkililer, şu an feshedilmiş iki fabrikadan yaklaşık 1.000 ünite Bitcoin (BTC) madencilik makinesine el koydular, haber BBC’de 28 Haziran’da yayınlandı. Habere göre, yerel makamlar elektrik tüketiminde Haziran ayında daha öncesine göre % 7 oranında bir artış olduğunu fark etmiş ve bunu kripto para birimi madenciliği faaliyetlerine bağlamıştı. Yetkililer daha sonra madencilik donanımını iki eski fabrikada keşfettiler ve çıkardılar.

Bir elektrik memuru olan Arash Navab’ın “bu bitcoin çiftliğinden iki tanesinin tek bir megawatt tüketimi ile tanımlandığı” bildirildi. Bir Oxford araştırmacısı BBC’ye, İranlılar, giderek artan sınır yaptırımlarının bir sonucu olarak Bitcoin gibi kripto para birimlerine daha çok yöneliyorlar.

Haber kaynakları kısa süre önce, İran Bitcoin madencilik işiyle uğraşanların, hükümet bir enerji tasarrufu başlattığında camilere girdiğini bildirdi. Camilere ücretsiz enerji sağlayan İran’da şu anda yılda yaklaşık 10000 bin dolar üreten ortalama 100 madenci ibadet yerlerini işgal ediyor.

Böylece İran hükümeti, yeni enerji fiyatları onaylanana kadar kripto madenciliğine olan gücü kesecek. İran Enerji Bakanlığı yetkilisi olan Mostafa Rajabi Mashhadi’, kripto madencilerinin “belirleneceğini ve elektriğinin kesileceğini” bildirildi. Bakanlığın şu anki elektrik tüketiminin “diğer kullanıcılar için sorun yaratması için” atılımlar yapması gerektiğini de sözlerine ekledi .

Kripto madenciliği için yetkisiz elektrik kullanımı yaygınlaştı. Son zamanlarda, Çin polisinin madencilik donanımlarını güçlendirecek petrol kuyusu gücünü çalmak için balık havuzları aracılığıyla kablo döşeyen insanların kanıtlarını topladığı bildirildi.

Alman Klingenthal şehrinde, polisin eski bir elektrik hizmetleri şirketinin binasında faaliyet gösteren 49 bilgisayardan oluşan bir sistemi takip ettiği bildirildi. 2017’den beri, madencilik çiftliğinin 30 haneye kadar elektrik harcadığı ve etkilenen elektrik tedarikçisinin verdiği zararın yaklaşık 20.000 avro (250.053 $) olduğu bildirildi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.