İran Kripto Paraları Resmi Bir Endüstri Olarak Tanıyor

0

İran Ticaret Odası 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada İran’ın Ekonomik Komisyonu’nun ülkedeki kripto para birimi madenciliği mekanizmasını onayladığını belirtti.

İran Kripto Madenciliği Faaliyetlerini Onayladı

İran Merkez Bankası yöneticisi (CBI) Abdolnaser Hemmati, “kripto para türü birimler için bir mekanizma hükümetin ekonomi komisyonu tarafından onaylandı. Ve bu karar daha sonra Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülecek.” dedi.

Başlangıçta, İranlı yetkililer Merkez Bankası yöneticisi Abdol Hemmati’nin İran hükümetinin ülkedeki kripto para birimleri madenciliğine izin verecek bir kısım yasayı onayladığını açıkladı. Temmuz ayında öncelikle Bitcoin ve kripto para birimi madenciliğine izin vermeyi planladıklarını belirtti.

O sırada Hemmati, İran’daki kripto para madencilerinin çıkardıkları Bitcoin’in (BTC) yurt dışına kaçmasına izin vermek yerine ülke ekonomisine katkıda bulunması gerektiğini savundu.

Ayrıca, Komisyon’un son toplantısında genel başkanı Elyas Hazrati, kripto para biriminin artık hükümet tarafından resmi olarak tanındığını söyledi.

“Ülkenin vergi ve gümrük gelirlerinden yararlanabilmesi için kripto para birimi endüstrisinin İran’da resmi bir endüstri olarak tanınması gerektiğine inanıyoruz.”

İran’da Şekillenen Kripto Madenciliği Sektörü

Bugünün haberleri ayrıca, 21 Temmuz’da Komisyon tarafından kripto para birimi madencileri için bir tarife planının sonuçlandırılmasını takip ediyor. Enerji Bakanı Homayoon Ha’eri tam fiyat planını belirtmedi, ancak fiyatın Basra Körfezi’ndeki yakıt fiyatları gibi piyasa faktörlerine bağlı olduğunu belirtti.

Yine dün, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vekili olan Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı (IRICA) Jamal Arounaghi, ajansın henüz kripto para birimi madencilik ekipmanı ithalatı için lisans vermediğini açıkladı. Bakan, hükümetin kripto madencilerini ithal etmesine izin verirse, IRICA’nın ilgili direktifleri geliştireceğini söyledi.

Buna karşın, Hintli bir hükümet paneli bugün kripto para birimlerini yasaklama ve ülkedeki kripto varlıklarını içeren her türlü iş için yaptırımlar getirme önerisinde bulundu.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.