İslami Finans Uzmanı: Helal Coin Zaman ve Farkındalık Meselesi

0

Malezya’da bulunan bir İslami finans uzmanına göre, şeriatın kriptoyu kabul etme konusu bir zaman ve farkındalık yaratma meselesi.

Kripto Şüphesi Belirsizlikten Kaynaklanıyor

Önde gelen şeriat danışma firması Amanie Advisors CEO’su Suhaida Mahpot, İslam ülkelerinde kriptoya yönelik mevcut şüpheciliğin saf bir reddetme olmadığını, aksine belirsizliğin bir sonucu olduğunu söyledi. İslami ekonomi odaklı yayın yapan Salaam Gateway’in 2 Ağustos tarihli raporlarını yayınladı.

Şeriat uyumlu finansman konusunda 11 yıllık uzmanlığa sahip Amanie danışmanı olan Mahpot, mevcut durumu Malezya’nın Amanah Saham Bumiputera (ASB) ve Amanah Saham Nasional (ASN) olarak bilinen tartışmalı yatırım türleri ile kripto para birimlerini karşılaştırdı.

Kripto Zamanla Anlaşılacak

Mahpot, 1990’daki kuruluşundan bu yana yıllar boyunca ASB’nin anlayışı ve algısının değiştiğini ve 2012’de “harus” olarak değerlendirilmesine karar verdiğini söyledi. Harus, bahsedilen meselenin inancın öğretileri tarafından yasaklanmadığı ama teşvik de edilmediği anlamına geliyor. Önceden, ASB’ye karşı iki büyük duruş vardı, bir görüş ASB’nin harus olduğunu savunuyordu. Diğer görüş ise nihayetinde haram olarak reddettiğini belirtiyordu.

Mali uzman, ASB ve ASN yatırımlarının nihayet Müslümanların, daha önce yasaklayan aynı düzenleyici otorite olan Selangor Fatwa Komitesi tarafından, riba işlemlerinin varlığı olarak kabul edildiğine işaret ederek izin verildiğini vurguladı.

Mahpot “Aynısı kripto para birimleri için de geçerli.” diyor.  Finansal kurumların ve akademisyenlerin kripto para birimleri ve yararları hakkında daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını vurguluyor. Mahpot açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Kurumları, kripto para birimlerinin nasıl kabul edilebileceği ve dijital para birimini kullanmanın şeffaflığının daha geniş bir topluma nasıl fayda sağlayacağı konusunda daha fazla eğitmemiz gerekiyor. Belki de, bu zihniyet zamanla değişecektir. ”

2019 yılının başlarında haber kaynakları, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın kripto para birimi oluşturma konusunda işbirliği yapmak için ortaklık yaptığını bildirdi. 2018 yılında, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ADAB Solutions projesi, “Şeriat hukuku ilkelerine göre” faaliyet göstereceğini iddia ettiği Birinci İslam Kripto Borsasını başlatmayı planladığını açıkladı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.