İtalyan Firma, Üretim Zincirinde Blockchain Kullanmaya Başladı

0

Bufala Campana PDO ve türevleri mozzarella’nın üretimindeki pazar devlerinden birinin tüm üretim zinciri, Blockchain ve tüm bilgilere bir akıllı telefon ile tam olarak erişilebilmesini sağlayacak bir QR kodu ile tüketicilere görünür olacağını açıkladı.

Resmi bir web sayfası, Volturno ovası ile Agro Pontino arasında yer alan 45 lisanslı çiftlikten başlayarak işleme ve paketleme aşamalarına kadar üretim zincirindeki tüm ipuçlarını sunacaktır.

Spinosa, ürünlerini aynı kod ve üretim alanına girerek, şirketin uyduğu kalite standartlarının doğrulanmasına izin veren Blockchain Sertifikası ile uygun şekilde donatmıştır.

İtalyan Süt Endüstrisinde Blockchain

Tavuktan turunçgillere, taze sütten şaraba, hepsi şu anda blockchain teknolojisini kullanıyor, örneğin Franciacorta, Ruffino ve Torrevento’daki Ricci Curbastro mahzenleri, halka dayalı küresel sertifikalandırma kuruluşu Dnv Gl’in çözümünü uygulayan ilk Blockchain VeChainThor, ürünün tarihini ayarlamak için, asmadan şişeye kadar ve kökeni ve özgüllüğünü garanti etmek için.

Blok zinciri, artık gıda endüstrisinde giderek daha önemli bir “özellik” haline geliyor ve bunun güzel bir örneği, IBM ve EY ile işbirliği içinde, tüketicilere menşe ile ilgili tüm bilgilere erişme fırsatı sunmak için çeşitli projeler ortaya koyan Carrefour’un örneği. ve bir ürünün işlem araçlarını, özellikle bu teknolojinin tedarik zinciri sertifikası için nasıl kapsamlı bir standart haline gelebileceğini onaylar.

İtalya süt endüstrisinde, bir tedarik zincirinin izlenebilirliği için blockchain teknolojisinin kullanılmasının bir başka güzel örneği, Castel Volturno’daki dev bir aile şirketi olan Spinosa Spa’ya ve bufalo mozzarella DOP’un baş üreticilerinden biri ve bazı türevlerinin (% 40’ı Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarındaki satışların sonucudur, geçen yıl 24 milyon Avro’dan fazla ciro).

Blockchain Sertifikası

“Sertifika Blok Zinciri – Kalite” etiketi, akıllı telefon aracılığıyla tarandığında, genel beslenme yönlerini içeren bir açılış sayfasına çevrimiçi erişim sağlayan ve ürünü, zincirden başlayarak, karşılaştırmalı bilgileri üretim zincirine ayırmak için birkaç ipucunu çevrimiçi olarak sağlayan bir QR kodu görüntüler. Devrim ve paketleme aşamalarına kadar lisanslı çiftlikler ve kullanıcıyı neredeyse İtalyan gıda endüstrisindeki bu mükemmelliğin evine ulaştırmak için çiftliklerin bir video hikayesi.

Blockchain etiketli ilk Spinosa mozzarellaları, 200 g cam formatında Esselunga mağazalarında rafta zaten.

Tedarik Zincirinini Dijitalleştirmek

Blockchain (EY OpsChain Food Traceability) uygulama bilgisi, kısaca, ıslahtan sofraya, yüzde 100 şeffaflık izinin üstlenilmesinden, hatta Made in Italy’nin sahteciliğinde sahteciliğe karşı savaşmak ve ayrıca Spinosa markasını, 3/4 tüketicinin ürün geçerliliği modellerine daha duyarlı olduğu küresel pazarlarda tanır. Gıda pazarı değişiyor; tüketiciler her zaman ne yedikleri hakkında daha fazla bilgi isterler.

Mozzarella’ya sürekli bağlı ve her zaman dağıtılmış muhasebe teknolojisine (DLT) dayalı olarak, aynı zamanda yakın zamanda Roma Merkez Pazarı’nda, restoranın Çıkışları ve Üniversite ile birlikte Bottega del Fritto’nun başlatılmasıyla açılan izlenebilirlik projesidir. Sapienza ve Tor Vergata Üniversitesi.

Tedarik zincirinin yenilikçi dijitalleştirilmesi, müşterinin gözünde ve bilincinde marka bilincini artırmak için ürünün “değerini” yaratmayı hedefleyen Agrifood şirketleri için taktiksel bir varlıktır.

Blockchain, müşterilerin% 74’ünün malların orijinallik kavramlarına son derece duyarlı olduğu yabancı ülkeler için ağırlıklı olarak önemli olacaktır.

Firmanın (Spinosa) “marka itibarı”, sağlam piyasa yönelimi, müşterilerin sınırsız güvenlik ve güvencelerinde temelini oluşturur.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.