Japonya G7 Yaklaşırken Facebook Libra’nın Etkisini Araştırıyor

0

Japonya makamları, Facebook Libra biriminin etkisini araştırıyor. Bilgi Japonya haber ajanslarında 12 Temmuz’da yayınlandı.

Habere göre Japonya makamları, Facebook’un stablecoini (stabil coin- sabit para) olan Libra biriminin kripto para politikası ve finansal istikrar üzerindeki etkilerini araştırmakla görevli bir irtibat bürosu oluşturdular. Büronun Japonya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve Finansal Hizmetler Dairesi’nden gelen yetkililer tarafından oluşturulacağı bildirildi. Toplantılar bu hafta başında başladı.

Yeni oluşturulan bu grubun amacının Lİbra biriminin uygulanmasının düzenleme, vergi, para politikası ve ödemeler konusuna ilişkin sonuçları ele alacak politikaları koordine etme gibi konular olduğu iddia ediliyor.

Adı verilmeyen yetkililer, Facebook Libra projesinin geniş etkisi nedeniyle gruba daha fazla vergi ve mali düzenleyicinin katılacağını umduğunu belirtti. Japonya, 17-18 Temmuz tarihlerinde Fransa’nın Chantilly kentinde yapılacak olan G7 zirvesi maliye bakanları toplantısının öncesinde bu tip girişimlerde bulundu.

Haber kaynaklarının Haziran ayı sonunda bildirdiği üzere Fransa, merkez bankalarının aynı zirvenin öngörülmesinde Libra gibi kripto para birimlerini nasıl düzenleyebileceğini incelemek için bir G7 görev grubu oluşturdu.

Libra hakkında endişelenen sadece düzenleyiciler değil. Dünkü haberlerde Ethereum kurucu ortağı Mihai Alisie’nin açıklamaları yankı buldu. Facebook’un merkezi bir “kripto para birimi” ni onay alabilmek için merkezi değilmiş gibi sunduğunu ve Libra karşıtı olası yasal düzenlemeleri engellemeye çalıştığını söyledi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.