Kanada Kripto Borsaları İçin Denetim Şartı Koştu

0

Kanada’daki kripto para borsa kuruluşları önümüzdeki yıldan itibaren mali denetim altına alınacak. Düzenlemenin duyurusu 10 Temmuz’da yayınlandı. Kripto para borsa kuruluşları 1 Haziran 2020’den itibaren Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’ne (FinTRAC) kaydolacak. Bu işlem borsalar için yasal bir gereklilik olacak.

Bu yasal gereklilik, Kanada’nın Yeni- Kara Para Aklamayı Önleme (AML) yasalarında yapılacak diğer değişikliklerle birlikte gelecek yıl yürürlüğe girecek. Kripto borsalarının ayrıca Müşteri Tanıma politikalarını gözlemlemesi ve şüpheli işlemleri Kanada güvenliğine bildirmesi gerektiği yasallaşacak. Bu ayrıca müşterilerinin kayıtlarının tutulmasını ve platformlar için bir uyum görevlisi çalıştırmayı da içerecek.

The Globe and Mail tarafından yayınlanan bir raporda, şu ana kadar bu politikalara uyumun gönüllü şekilde ilerlediğini, ancak sadece bazı borsaların bunu yapmayı tercih ettiği belirtiliyor. Yeni politikaları uygulama motivasyonu ile Kanada bankalarını devreye sokma ve kripto para birimi borsaları ile işbirliğine girme gerekliliği bildiriliyor.

Kanada’nın finans kurumları olan Osler, Hoskin ve Harcourt ticaret hukuk ortağı Lori Stein’a göre, Kanada’nın finans kurumları tarihsel olarak kripto borsaları aracılığıyla kara para aklama ve terör finansmanı riskinden endişe duyuyorlar. Stein açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Umuyorum ki, FinTRAC tarafından kayıt altına alınma ve bunlara uyma gerekliliği ve gözetim altında tutulması ile bankaların ve diğer finansal varlıkların sanal para birimi olan işletmelere hizmet sağlama ve bunlarla başa çıkma konusunda daha açık olacaklar.”

Ancak Stein, bazı uluslararası borsaların yeni Kanada kurallarına uymaya istekli olamayacağına işaret ediyor. Bazı diğer uzmanların zorunlu düzenleme şartlarına sahip olmanın Kanada pazarından çıkmayı seçen kripto para birimi borsalarına yol açabileceğini söylediği bildiriliyor.

Düzenlemeye Gelen Tepkiler

Blockchain açılışı Bitaccess’in CEO’su Moe Adham, The Globe and Mail’e “Kanada dışında bulunan bazı firmaların yanı sıra Kanadalılara erişimi sınırlayan uluslararası firmaları da görmeyi bekliyorum.” dedi. Bazı yeni düzenleyici politikaların kripto alışverişinde müşterileri uzaklaştırabileceği de belirtiliyor. Kanadalı Kripto Borsası Coinsquare’in yöneticisi Charlene Cieslik de şu sözlere yer verdi:

“Bu düzenlemelerin kripto para birimlerini yeniden yeraltına indirme potansiyeli var. Bilgi alışverişinde bulunmak istemeyen müşteriler doğrudan birbirleriyle işlem yapabilir.”

Daha önce haber kaynakları tarafından bildirildiği üzere, 2014 yılında bazı yabancı kuruluşların Bitcoin (BTC) ödemeleri için FinTRAC’a kaydolmalarını gerektiren bir fatura imzalanmıştı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.