Korsanlar Kripto Suçlarından 4,3 Milyar Dolar Kazandı

0

Siber suçlular, 2019’da dijital para birimlerinden, yatırımcılardan ve kullanıcılardan 4,3 milyar dolar kazandılar.

Blockchain güvenlik şirketi CipherTrace, 12 Ağustos’ta Cointelegraph ile paylaştığı Anti-Kara Para Aklama raporunda kripto para birimleri ile ilgili hırsızlıkların özetini verdi.

CipherTrace’in açıklamasına göre kripto varlıklarla ilgili hırsızlık, dolandırıcılık ve kripto para sahiplerinden ve işlem platformlarından gelen fonların diğer türden kötüye kullanılması, 2019’da yaklaşık 4,3 milyar dolar zarar oluşturdu.

2019’un ilk çeyreğinde, bilgisayar korsanlarının kripto para birimi borsalarından 124 milyon doların üzerinde çalındığı ve 2019’daki borsalardan toplam 480 milyon doların çalındığı bildirildi.

CipherTrace’in bahsettiği en büyük kayıp olayı, kullanıcıları ve 2.9 milyar dolarlık yatırımcıların dolandırıldığı PlusToken programı oldu.

Yasa Dışı Faaliyetlerde En Fazla Bitcoin Kullanılıyor

Yasadışı faaliyetler için en popüler dijital para birimi olarak, suçlular Bitcoin’i (BTC) kullandılar. Yasa dışı faaliyetler öncelikle yasadışı uyuşturucu, silah, siber ve bankacılık kimlik bilgileri alım satımı üzerine yoğunlaştı.

Bununla birlikte, karanlık pazarlar ve kötü amaçlı yazılım saldırıları, Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Bitcoin Cash (BCH) ve Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere diğer kripto paraları da yaygın olarak kullanıyor. Raporda şöyle yazıyor:

“Sonuçlar, kripto paraların karanlık pazarlarda ve karanlık satıcı sitelerinde zorlukla kullanıldığını gösteriyor (örneğin, örneklerin yalnızca % 4’ü Monero’yu (XMR) içeriyor.) Bitcoin, bu gölgeli dünyada en popüler para birimi olmaya devam ediyor.   Bitcoin, karanlık pazar vakalarının % 76’sında, Ethereum ise örneklerin yalnızca % 7’sinde kullanıldı.”

Kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımlarına gelince, suçluların bildirilen vakaların % 98’inde BTC kullandığı, ETH’yi ise sadece % 1’inde kullandıkları bildirildi.

Son aylardaki en yüksek profilli kripto para hırsızlığı vakaları arasında, Kuzey Kore olayı yer alıyor.  Birleşmiş Milletler’den gelen bir rapora göre Kuzey kore 2019’da bankaları ve kripto para borsalarını hackleyerek 2 milyar dolar civarında bir kazanç sağladı.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.