Kripto Para Birimleri İle Kara Para Aklayan Suçlu Yakalandı

Kripto Para Birimleri İle Kara Para Aklayan Suçlu Yakalandı

0

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Avukatı Geoffrey S. Berman, dark net uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen Hugh Brian Haney’nin tutuklandığını açıkladı. Açıklama 18 Temmuz’da yayınlanan bir basın bülteni üzerinden duyuruldu.

Darknet Üzerinden Uyuşturucu Sattılar

Haney’in suçlandığı konulardan biri kripto para birimlerini kullanarak kara para aklamaktı. Haney, dark net üzerinden erişilen İpek Yolu isimli bir uyuşturucu pazarında iş yapıyordu. İpek Yolu isimli uyuşturucu pazarı son zamanlarda kapatıldı. Yasa dışı uyuşturucu satan suçlunun, kazandığı 19 milyon dolar ile kar elde etmek için kripto para birimini kullandığı iddia ediliyor. Berman gelişmelere dair yorumda bulundu:

“Bugünkü tutuklama, uyuşturucularını karanlık ağda (dark net) satmaya çalışan, özellikle bu yasadışı gelirlerini meşrulaştırmaya çalışan suçlulara bir uyarı olmalı. Sonsuza kadar anonim kalamayacaklar.”

Ulusal Güvenlik Soruşturmaları (HSI) görevlisi özel ajanı Angel M. Melendez, İpek Yolu’nun 2013’te kapatıldığını söyledi. Bu tarihten sonra siber suçluların suç faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti. Ve kripto para birimlerini kullanarak yasa dışı kazançlarını aklamaya çalıştıklarını söyledi. Haney iddiaya göre bu suçlulardan biriydi. Melendez şöyle konuştu:

“HSI özel ajanları, 19 milyon dolar değerinde Bitcoin birimini ortaya çıkarmak ve ele geçirmek için blockchain analitiğini kullandı. Ve Haney’yi New York Güney Bölgesi’nde adaletle yüzleştirmek için saklandığı yerden çıkardı.”

Basın bülteni Haney’in İpek Yolu üzerinde Pharmville takma adı altında faaliyet gösterdiğini öne sürüyor. ABD yasa uygulayıcılarının 2011 ve 2012 yıllarında Pharmville’den oksitosin de dahil olmak üzere çoklu kontrollü narkotik alımları yaptığı bildirildi. Bu alımlar 2018’de Ohio’daki evinin adli olarak araştırmasıyla sonuçlandı.

Kripto Para Borsaları İle Kara Para Aklıyordu

Soruşturma, Haney’in Pharmville hesabının üst düzey bir üyesi veya yöneticisi olduğuna dair kanıtlar ortaya koydu. 2017 ve 2018 yıllarında Haney’nin Bitcoin (BTC) işlemlerini bir kripto para birimi borsasına devrettiği bildirildi. Borsaya karşılık olarak Haney, BTC’sini madencilik yoluyla ve çevrimiçi tanıştığı kişilerden aldığını iddia etti.

Haney kripto para birimini itibari para birimi ile takas ettiğinde ve bir HSI banka hesabına taşıdığında, fonlar New York Güney Bölgesi’ndeki bir bankadaki bir hesabından adli olarak yetkili bir el koyma emri uyarınca ele geçirildi.

Haber kaynaklarının bu ayın başlarında bildirdiği gibi, 515 milyon dolar Bitcoin Temmuz ayının başından itibaren 2019’da yasadışı faaliyetlere harcandı. Ancak bu BTC işlemlerinin sadece % 1’ini oluşturdu.

Mayıs ayında, Alman polisi, Europol ile birlikte, bir karanlık ağ pazarının sunucularını kapattı ve tutuklanan şüphelilerden altısını ele geçirdi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.