Kripto Para Birimleri ve Suç Faaliyetlerinin İlişkisi

0

Kripto para birimlerinin yalnızca yasadışı faaliyetlerde kullanılması fikri, hem kitle iletişim araçlarının endüstriyi küçümsemesinin bir aracı hem de birçoğu için net bir şekilde anlaşılması için bir neden haline gelmiştir. Ancak, yaygın bir klişe olmanın yanı sıra, doğru da olabilir.

Bu, basmakalıp ifadelerle ilgili yaygın sorunlardan biri; birçoğu gerçeklerden kaynaklanırken, çoğu zaman bunun basitleştirilmiş ve bazen bükülmüş bir versiyonunu temsil ediyorlar. Mesela, kripto para birimlerinin suç faaliyetlerini kolaylaştırmak için kullanıldığı doğrudur. Fakat kriptolar suçtan ibaret değildir.

Bununla birlikte, kripto veya itibari para yoluyla da, herhangi bir değer biçiminin yasadışı amaçlarla kullanılabileceği de bir gerçektir. Dijital paralar nakit parayla finanse edilen suçların sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Ki bu aynı zamanda yadsınamaz bir biçimde popüler bir değişim aracıdır. Düzenleme eksikliği ve göreceli anonimlik bu duruma yol açmıştır.

XRP İle Yapılan Yasadışı Faaliyetler

20 Kasım’da, kripto para birimi adli tıp ve analiz firması Elliptic, XRP işlemleriyle ilgili bir analiz yayınladı. Bulgularına göre, şirket “yasadışı faaliyet” için 400 milyon dolarlık XRP değerinin kullanıldığını açıkladı. Bu, toplam işlemlerin yalnızca % 0,2’sini temsil ediyor; bu, Elliptic’in faaliyetin büyük çoğunluğunu “meşru” kılacağını öne sürüyor. Bu, özellikle kurumsal ve ticari finansal sistemler göz önünde bulundurularak tasarlanan XRP için geçerlidir.

Tesadüfen, Elliptic’in XRP’nin en gizli işlemlerini ifşa etmesinin ardındaki gerekçesi, potansiyel müşterileri herhangi bir olası karmaşadan önce uyarmaktı. Elliptic’in kurucu ortağı ve bilim adamı Dr. Tom Robinson, pozisyonunu şöyle açıkladı:

“Herhangi bir ödeme sistemi ve özellikle de XRP gibi açık olanları, bazı yasadışı faaliyetler için kullanılacak. Kritik olan, bu aktivitenin tanımlanması ve böylece hafifletilebilmesi. ”

Robinson, bu tür yasadışı faaliyetlere ışık tutmasıyla, şirketin düzenlenmiş finansal kurumlara XRP gibi kripto varlıkları ile ilgilenmelerine yardımcı olduğunu vurguladı ve ekledi:

“Artık yasadışı faaliyetlerden kaynaklanan ufak XRP fonlarının küçük bir kısmını alıp almadıklarını belirleme ve bu raporları AML yükümlülüklerini yerine getirip getirmediklerini belirleme araçlarına erişebiliyorlar.”

Bununla birlikte, firma XRP desteğinin hala beta aşamasında olduğunu açıkladı, bu bulguların meşruiyetini tehlikeye atabilecek bir gerçek. Benzer şekilde, Elliptic’in analizinin etkinliğini sorgulayan XRP biriminin arkasındaki şirket olan Ripple’dı. Açıklama yapan Ripple sözcüsü, verilerin doğruluğunu sorguladı:

“Daha fazla bilgi veya Elliptic tarafından paylaşılan net bir metodoloji olmadan, bu raporun geçerliliği hakkında yorum yapmak mümkün değil.”

Ripple temsilcisi ayrıca, analizin tanıtımın kapmaktan biraz daha fazlası olabileceğini de belirtti:

“Raporun ve çözümünün henüz mevcut olmadığını göz önünde bulundurarak bu açıklamanın nedenini sorguluyoruz ve bu faaliyetler yalnızca XRP işlemlerinin % 0,2’sini oluşturuyor – daha iyi bilinen bir isim kullanmak için bir PR dublörüne benziyor.”

Elliptic’in yöntemine bakıldığında, Robinson çok sayıda ayrıntıdan kaçınırken, bazı tekniklerin kullanıldığını belirttiği halde oldukça kısıtlı kalmıştır. Robinson bu durumu şöyle açıkladı:

“Bu, çok bilinçli olduğumuz ve çeşitli şekillerde ele aldığımız bir risk. Örneğin, bir kripto adresini yalnızca tanımlanmış bir aktöre bağlayacağız.”

Yasa Dışı Faaliyetlerde Kullanılan Kripto Miktarı

Chainalysis iletişim müdürü Maddie Kennedy, firmanın XRP ile ilgili kendi soruşturmaları devam ederken diğer belirteçler üzerinde yapılan analizlerle oldukça büyük bir suçluluğun ortaya çıktığını belirtti:

“27 farklı kripto para birimine baktık ve bu işlem değerinin % 0,4’ünün yasadışı bir işletmeye gönderildiğini tespit ettik. Bu yüzde olarak küçük gibi görünse de, Ocak-Ekim 2019 arasında yaklaşık 3,8 milyar ABD Doları’na eşittir. ”

Açıklığa kavuşturmak için bu, 27 farklı kripto para toplamının işlem değerinin % 0,4’üdür. Toplam XRP işlemlerinin % 0,2’sinin yasadışı amaçlarla olduğu tahmin edildiğinde, Eplipic’in bulguları oldukça önemli.

Ancak, bu rakamlar Bitcoin üzerinde benzer bir çalışma yürütürken şirketin bulduğu rakamlarla gölgede kalmaktadır. Karanlık web alımlarının şu anda tüm BTC işlemlerinin yaklaşık % 0,5’ini oluşturduğunu gösteriyor. Robinson, bu rakamın Bitcoin için neden XRP’den daha yüksek olduğuna inandığını açıkladı:

“XRP, Bitcoin kadar akışkan değil, XRP diğer kripto varlıklarından daha merkezileştirilmiş ve belki de geleneksel finans ile daha fazla ilişkili bir birim. Bu durum onu yasadışı aktörler için daha az çekici hale getiriyor. Yasadışı aktörler örneğin Bitcoin gibi daha merkezi olmayan ve “ tarafsız ”bir şey tercih edebilir.”

Durum gösteriyor ki nasıl nakit, gerçek paralar ile suç faaliyetleri yapılabiliyorsa, kripto para birimleri ile de yapılabiliyor. İkisi arasında çok anlamlı bir fark görünmüyor fakat kripto para birimlerinin gerektiği gibi ele alınmaması bu faaliyetlerin önünü açıyor.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.