Kripto Para Birimleri Yasal Olarak Ne Durumda? Ülkelere Göre Detaylar

0

Kripto para birimlerinin yasal durumu her ülkede farklı şekilde konumlanıyor. Birçok ülke bu konu hakkındaki düzenlemeleri yeni yeni yapmaya başladı. Birçok ülkede ise herhangi bir yasaya konu olmuş değiller. Yasaklanmadıkları için de buralarda serbest sayılıyor. Kripto para hakkındaki düzenlemeleriyle öne çıkan ülkelerdeki son durumu sizin için derledik.


1. ABD’de Kripto Para Yasaları

ABD’de kripto para birimleri yasa dışı değil, fakat yasalar farklı eyaletlerde farklı bir hal alabilir. Fakat ülke genelinde resmi para olarak da kullanılmıyor. Kripto borsaları, yargı denetimine tabi tutuluyor. Gerçek mülkler gibi bir mülkiyet olarak kabul ediliyor ve buna göre vergilendiriliyor. Yasalarda ise kripto para birimleri menkul kıymet olarak tanımlanıyor. Bitcoin bir emtia olarak değerlendiriliyor. Kripto para cinsi türevleri halka açık olarak satılabiliyor.

2. Brezilya’da Kripto Düzenlemeleri

Brezilya’da kripto para birimleri yasal olarak düzenlenmemiş durumda. Bu nedenle yasa dışı olarak da kabul edilmiyor. Fakat yapılan işlemler vergiye tabi de tutulmuyor. Brezilya Merkez Bankası kripto para şirketlerine lisans vermemiş durumda ve herhangi bir düzenleme de getirmiyor. Kripto para birimleri finansal varlıklar olarak kabul edilmiyor ve yatırım fonları (CVM) tarafından da elde edilemiyor. Bu rağmen Latin Amerika, kripto para pazarında önemli bir oyuncu.

3. Çin Kripto Yasaları

Çin’de de kripto paralar benzer bir durumda, Yasal olarak düzenlenmiş değil ve yasa dışı da sayılmıyor. Fakat bu paralar resmi para olarak da kabul edilmiyor. Aynı zamanda ülkede kripto para fonu toplamak yasak. Hali hazırda hükümet kripto para birimlerini düzenleyecek yasalar hakkında çalışma yürüyor. Çin kripto madenciliği konusunda öne çıkan bir ülke. Madencilik konusunda yasal denetimler söz konusu. Son günlerde de kaçak madencilik faaliyetleri yapanlar polis tarafından yakalanmıştı.

4. Rusya Kripto Paraların Yasal Durumu

Rusya bu yıl içinde kripto para birimleri düzenlemeleri konusunda sıcak tartışmalar yaşadı. Meclis ve merkez bankası yetkilileri konu hakkında ayrı düştü. Başkan Putin konuya soğuk bakmıyor. Şu an ülkede kripto paralar kapsamlı olarak düzenlenmiş değil. Yasa dışı da sayılmıyor. Kripto varlıklar yasalarda mülk olarak kabul ediliyor. Kripto madenciliği ise girişimci bir faaliyet olarak geçiyor ve vergiye tabi tutuluyor.

5. Malta Kripto Para Yasaları

Malta kripto para ve blockchain konusunda çok fazla ileri atılım yapan bir ülke. Yasal düzenlemeler de hala gelişme aşamasında. Ülke genelinde ve hükümet tarafından kripto para birimleri, blok zinciri kullanımı ve geliştirilmesi teşvik ediliyor. Düzenleme için yasal çerçeve hala gelişim aşamasında fakat herhangi bir engelleyici yasa çıkması öngörülmüyor. Malta kendini Blockchain Adası olarak tanımlıyor. Malta Başbakanı Joseph Muscat bu yıl yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Şimdi insanlara, günlük yaşamlarında kullanacakları bir şeye uygulayarak blockchain teknolojisinin değerini göstereceğiz. Bu, dijital dönüşümün hayatlarını nasıl etkileyeceğini göstermektedir.”

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.