Kripto Para Yarılanması (halving) Nedir?

0

Yarılanma (halving), bir kripto para biriminin madencilik karşılığı % 50 azaldığında meydana gelen bir süreçtir. Madenciler, belirli bir blok zincirinde her yeni bloğu yaratan sorunları çözmek için kripto karşılıkları alırlar. Her kripto para birimi için ödüller farklıdır. Örneğin Litecoin ile madencilere şu anda blok başına 50 jeton verilmektedir. 5 Ağustos’tan sonra, madenciler sadece blok başına 25 Litecoin alacaklar. Bu yarı yarıya düşüşün birkaç sebebi var.

Litecoin karşılıkları, her dört yılda bir gerçekleşen bir süreç ile 840.000 bloktan birini yarıya indirmektedir. Litecoin için blok hızı, günde yaklaşık 576 blok üretir ve yaklaşık 2.5 dakikadır. Dikkate alınması gereken önemli faktörlerden biri, Bitcoin (BTC) ve Litecoin gibi kripto para birimleri arkasındaki kodlamaya göre, yalnızca belirli bir miktar para madencilikle çıkarılabilir. Yani belli miktarda Bitcoin ya da Litecoin vardır. Bu belirgin karakteristik, teorik olarak sınırsız şekilde basılabilen itibari(günlük kullanılan) para birimlerinden ayrılır.

Son Litecoin’lerin ne zaman çıkarılacağını söylemek zor olsa da, Litecoin Vakfı bunun en fazla 84 milyon Litecoin’e ulaşılacağı 2142 civarında olacağını tahmin ediyor. Basın zamanı itibariyle, dolaşıma girecek olan tüm Litecoinlerin % 74.93’ünü temsil eden dolaşımdaki 62.983.450 Litecoin vardır. Bu, 2142 yılına kadar çıkarılacak kabaca 21 milyon madeni para bırakıyor. Nispeten daha az sayıdaki Bitcoin (BTC) ‘in 2140 yılı civarına kadar madenciliği yapılabilecek.

Kar Oranlarını Etkiliyor

Madencilik karşılıklarında meydana gelen düşüşün karlılığı etkilemesi nedeniyle, kesintileri yatırımcılar yakından takip ediyor. Buna göre, kripto yarılanmasının (halving) fiyat üzerinde olumsuz bir etkisi var. Yatırımcılar için bu karma bir çanta olabilir. Arz ve talep teorisine göre, kesintiler kripto para biriminin fiyatını artırmalıdır. Çözülen blok başına daha az bozuk para aldıklarında, madenciler işleri bir kez daha karlı hale gelinceye kadar üretmeyi bırakırlar. Daha az sayıda madeni para dolaşıma girdikçe, talep teorik olarak arzı artacağı için fiyat yükselir. Her ne kadar bu yatırımcılar için kesin bir kazanç gibi görünse de, kesintiler halihazırda değişken olan bir pazara daha da istikrarsızlık getirebilir.

Önceki yarılamalar yatırımcının ilgisini çekti ve yaklaşmakta olan Litecoin etkinliği istisna değil. Google Trends’e göre, 9 Haziran ve 15 Haziran arasında “Litecoin Halving” araması zirveye çıktı, veriler bu trendin bir kez daha arttığını gösteriyor.

Google’da “Bitcoin Halving” araması genellikle 30 Temmuz’dan bu yana tersine dönmesine rağmen Litecoin’in girdilerinden daha fazladır.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.