Litecoin Yarılanması (Halving) Neleri Değiştirecek?

0

Litecoin (LTC) yarılanması yarın gerçekleşecek. Bunun geçmişte de fiyat artışlarına yol açtığı biliniyor.  Buna rağmen, LTC geçen ayki değerlendirmede yüzde 25’lik bir düşüşe tanıklık etti. Peki Litecoin yarılanmasından (halving) sonra piyasaları neler bekliyor? Hangi ihtimallerin gerçekleşmesi muhtemel?

Litecoin Madencileri Dükkan Kapatabilir

Litecoin yarılanması gerçekleşince, madenciler için tüm süreç kârsız hale gelebilir. Bu nedenle madenciler bu gerçekleşene kadar getirilerini en üst düzeye çıkarmak için işlemleri hızlandırıyor.

Madencilerin, blok oluşturmak için gereken bilgi işlem zorluklarını üstlenmek için güçlü, özel ekipmanlara yatırım yapmaları gerekiyor. Madencilik bloklarındaki zorluk arttıkça elektrik maliyetleri de artmaktadır.

Madencilik artık bireysel hobiler için oynanan bir oyun olmaktan çıktı. En büyük maden çiftlikleri bile 2018 kripto kışı boyunca kârlı kalmak için mücadele etti. Madencilik artık büyük bir iş ve işletmeler kar etmek zorunda. Dolayısıyla, karlılık düştüğünde faaliyetler durur.

Madencilerin yarılanma gerçekleştikten sonra karlarının azalacağı bilinen bir gerçek. Litecoin yaratıcısı Charlie Lee çoğu madencilik işletmesinin 5 Ağustostan sonra faaliyeti durduracağını öngörüyor. Litecoin madenciliği ekosistemi için Charlie Lee şunları söyledi:

“Madencilik ödülleri yarı yarıya azaldığında, bazı madenciler kar elde edemeyecek ve makinelerini durduracaklar. Büyük bir yüzde bunu yaparsa, bloklar bir süre yavaşlar. Litecoin için bir sonraki değişiklikten üç buçuk gün önce, yani muhtemelen yedi gün daha yavaş bloklar gibi, ve bundan sonra zorluk yeniden ayarlanacak ve her şey yoluna girecek. ”

Litecoin Yarılanması Sonrası Fiyatlar Nasıl Etkilenecek?

Yaygın olarak kabul edilen teoriye rağmen, arzdaki düşüşün, talepte buna bağlı olarak bir artışa yol açtığı sonucuna rağmen, Lee piyasa fiyatının fiyat artışında da rol oynadığını belirtti:

“Fiyat açısından, yarıçap fiyatlandırılmalı çünkü herkes başlangıçtan beri bunu biliyor. Ama mesele insanların fiyatların yükselmesini beklemesi. Bu yüzden birçok insan satın alıyor çünkü fiyatın yükselmesini bekliyor ve bu kendi kendine yeten bir kehanet. Bu yüzden, satın aldıkları için fiyat gerçekten artıyor. ”

Mickey, Litecoin’in 2015’te yarılanması olayından sonra, o yılın Temmuz ayında değerinin yaklaşık % 50’sini kaybetmeden önce kazandığını, sonrasında da % 75’lik bir düşüşle sonuçlandığını bildirdi. ThinkMarketsFX’in baş piyasa analisti Naeem Aslam, Cointelegraph’a e-posta yoluyla madenciler için blok ödüllerini azaltmanın etkili bir filtreleme işlemi olduğunu ve fiyat üzerindeki etkinin genellikle olumlu olduğuna karar verdiğini söyledi. Açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Madenciler için teşvikleri azaltmak LTC için iyidir, çünkü bu alanda sadece ciddi insanlar kalacak. Fiyat hareketine gelince, bu zordur ve duyarlılığa çok bağlıdır, ancak genellikle bu tür bir hareket fiyat için olumludur. ”

Eğer yarılanmayı izleyen fiyat bombaları olursa, madencilik kapanmaya başladığında ağın devir hızı düşecek ve yalnızca en büyük madencilik çiftlikleri hayatta kalacak. Hash oranı belli bir puanın altına düştüğünde, madencilik zorluğu kendini ayarlayacaktır ve o zaman daha küçük madenciler bir kez daha madenciliğe başlayabilir.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.