Litvanya Merkez Bankası, Sanal Varlıklar ve ICO’lar Konusunda Güncellemesini Açıkladı

0

Litvanya Bankası, 14 Şubat’ta yayınlanan bir açıklamaya göre, sanal varlıklar ve ilk madeni para teklifleri (ICO) üzerindeki konumunu güncelledi.

Litvanya Bankası başlangıçta, Ekim 2017’de sanal varlıkların ödeme için nasıl ve ne zaman kullanılabileceğini belirten ICO’lara ve dijital para birimine yönelik konumunu ayrıntılı olarak gösteren bir belge yayınladı. Belgede ayrıca, finansal piyasa katılımcılarının (FMP) sanal varlıklara yatırım için nasıl ve hangi koşullarda yatırım fonları oluşturabilecekleri belirtildi.

Son belge, bankanın temel prensiplerinde değişiklik yapmadığını, FMP’nin finansal hizmetler faaliyetlerini hala sanal para birimi ile ilişkili olanlardan ayırması gerektiğini ve faaliyetlere katılmaması veya sanal varlıklarla ilgili hizmetler sunmaması gerektiğini vurguladı.

Politika hala FMP’lerin sanal varlıklarla ödeme almalarına izin vermiyor, ancak üçüncü taraf hizmetlerini kullanma imkanı sunuyor. FMP hesaplarına yapılan ödemeler sadece fiat para birimlerinde yapılabilir.

Bankanın pozisyonu artık profesyonel yatırımcılar için sanal varlıklar dahil olmak üzere finansal fonların oluşturulmasına izin veriyor. FMP’nin sanal varlıklarını, faizli veya faizsiz geri ödeme yükümlülüğü ile kabul etmesi yasaktır. Banka ayrıca, FMP’nin menkul kıymet sayılmadığı sürece sanal varlık kredisi vermesine veya sanal varlıkları teminat olarak kabul etmesine izin verilmediğini vurguluyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Litvanyalı düzenleyiciler, ICO’ların ülke ekonomisine yönelik “tehditleri ve potansiyel faydalarını” inceleyen bir seminer düzenlediler. Yetkililer daha sonra, önceki on sekiz ay boyunca yüksek bir ICO ciro hacminin – 500 milyon Euro (567 milyon $) – zorlu dolandırıcılık karşıtı mekanizmaların çağrıldığını belirtti. “ICO rakamlarına göre, Litvanya’nın dünya liderlerinden biri olduğu ve dünyanın her yerinden en yüksek yüzde 305 büyüme gösterdiği” belirtildi.

Geçen Haziran, Litvanya, ICO’lar hakkında kapsamlı yeni “kurallar” yayınladı. Vergilendirme, muhasebe ve kara para aklamayı önleme (AML) dahil olmak üzere çok çeşitli düzenleyici hususları kapsayan milletvekilleri, bir ICO tokeninin “kâr sağlaması veya yönetişim hakları vermesi” ni güvenlik oluşturup oluşturmadığının belirleyici bir faktörü olarak belirlediler.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.