McCarthy: Bitcoin Güvenli Fakat Libra Merkezileşiyor

0

ABD Temsilciler Meclisinde bir muhalefet grubunun lideri olan Kevin McCarthy, 16 Temmuz’da CNBC ile bir röportaj yaptı. Bu yayında Facebook’un Libra isimli istikrarlı parasını (stablecoin) eleştirirken Bitcoin (BTC) birimine övgüde bulundu. Röportajda McCarthy konuyla ilgili şu sözlere yer verdi:

“Bitcoin’i severim. Olması gereken yer mi? Hayır, ama Bitcoin’e geldiğimde sevdiğim gerçek şey blockchain, çünkü güvenliği seviyorum. Hükümetin aslında blockchain kullanmaya başlamasını istiyorum. ”

Ayrıca finansmana katılan teknoloji şirketleri konusundaki endişesi olduğunu belirtti. Finansmana katılmanın rekabetçiliğe aykırı olduğunu söyledi.

McCarthy alana giren şirketlerin tüketiciyi kandırarak ve başka şirketlerin de piyasaya katılmasını önleyerek merkezi bir sistem oluşturmaya çalıştıklarını iddia ediyor. Ona göre bu süreçler hala merkezden yönetiliyor ama insanlar merkezi olmadığına inandırılıyor. Böylece Libra güvenlik sorunları oluştururken Bitcoin merkeziyetçi olmayan güvenli bir yolda. Ayrıca McCarthy şirketlerin sisteme girmesi için 10 milyon dolar ödemesi gerektiğini söyledi:

“Zaten büyük, güçlü bir şirketseniz, 10 milyon dolar ödeyebilecek bir şirketseniz. Buna girebilirsiniz ve tüm rekabeti elinize alacaksınız. Böylece sadece Uber’i kullanabilirsin, böylece sadece bir bankaya gidebilirsin, böylece sadece Facebook’u kullanabilirsin. ”

Görünüşe göre McCarthy’in konu hakkındaki fikirleri Pat Toomey’inkiler ile tam bir zıtlık içinde. Toomey aynı gün yayınlanan CNBC ile yapılaln bir başka röportajda Libra’nın fırlayacağına inandığını ve etrafındaki sorunları çözdüğünü söyledi.

Röportajı gerçekleştiren muhabir Toomey’den Libra’nın bir fırlama yapacağını bekleyip beklemeyeceğini sorduğunda, Toomey beklediğini söyledi. Ve şunları ekledi:

“Muhtemelen olacağını hissedeceğim bir iç güdü var. Ele alınabilecek meşru kaygılar olduğunu düşünüyorum. […] Herhangi bir finansal kuruma uygulanan tüm düzenlemelerin de burada geçerli olacağını varsayıyorum. ”

Yine de Toomey, düzenleyicilerin gelecekte kripto para birimlerinin ulus devletler tarafından tutulan tekel için bir tehdit olabileceği gerçeğini “gerçekten düşünmeleri gerektiğini” itiraf ediyor. Bununla birlikte, “gerçekte büyük bir buluş varsa, yaygınlaşma oranlarının oldukça hızlı olabileceğini” kabul ederken, kendisini gerçekleştirme tehlikesine yakın olmadığımızı da belirtti.

Haber kaynaklarının Mart ayında bildirdiği gibi, McCarthy daha önce blockchain’in ABD Kongresini daha verimli ve şeffaf bir yer haline getirebileceğini söyledi. Ayrıca dün haberlerde, eski Cumhuriyetçi kongre üyesi ve cumhurbaşkanı adayı Ron Paul da, rakip para birimlerini sevdiği için kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisinden yana olduğunu söyledi.

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.